Sedm jasných signálů, kterými tělo dává najevo svou averzi vůči lepku

Zdroj: Canva Photos / Edit

Kvalita a složení potravin, které běžně jíme, se dokáže podepsat na naší kondici i celkové náladě. Jedním z velkých otazníků je konzumace lepku. Existují totiž signály, kdy tělo říká, že pro něj lepek není vhodný.

Máte rádi pečivo, těstoviny a další chutné potraviny, které jsou plné pšeničného lepku? Rozhodně nejste sami, protože díky svým výborným vlastnostem při pečení má lepek velmi důležitou úlohu při přípravu pokrmů. V těle však dokáže natropit ne úplně pozitivní věci. Pozor si dávejte hlavně na několik specifických signálů, kterým dává tělo jasně najevo, že něco není v pořádku a je potřeba zamyslet se nad vypuštěním lepu z jídelníčku.

Průjmy, plynatost nebo zácpa

Trávicí problémy jsou jasným signálem, že tělo na konzumaci lepku nereaguje správně. Pokud něco takového pozorujete víceméně pokaždé, když si dáte potravinu s obsahem lepku, je to jasná známka toho, že můžete trpět intolerancí. Snažte se tak vysledovat, po konzumaci jakého jídla je daný problém nejhorší a přesně to může být odpovědí na otázku, jakou potravinu vlastně špatně snášíte.

Fotografie: Freepik

Hubnutí nebo přibírání

Další známkou toho, že něco není v pořádku s vaším trávením přijatých živin, může plynout i z víceméně nevysvětlitelného hubnutí nebo nabírání. Špatné zpracování lepku totiž může mít přesně tyto důsledky a projeví se na vašem celkovém stavu.

Časté bolesti hlavy

Pokud po konzumaci potravin bohatých na lepek pozorujete časté bolesti hlavy, zkuste na chvíli jídelníček odlehčit a pozorovat případnou změnu. Chronické bolesti hlavy či migrény totiž mohou být způsobeny právě nesnášenlivostí lepku.

Hormonální nerovnováha

Konzumace potravin bohatých na lepek může vést k hormonální nerovnováze. To se v praxi projevuje hlavně nepravidelností menstruačního cyklu, tvorbou akné a právě výkyvy hmotnosti. Pozorovat můžete i podrážděnou náladu či potíže se spánkem.

Fotografie: Freepik

Kožní problémy a lámavé nehty

Při alergii na lepek je přímo možné pozorovat nežádoucí vyrážky, zarudnutí a další nepříjemnou reakci na kůži. Projevit se to může také na nehtech, které se více lámou, jsou slabé a pomalu rostou.

Potíže se soustředěním a nespavost

Dalšími problémy mohou být nespavost nebo potíže se soustředěním. Trávení lepku je totiž poměrně složité samo o sobě, takže pokud člověk navíc trpí alergií, jde o značnou komplikaci optimálního fungování a výkonnosti organismu. V krajním případě se mohou přidat i propady nálad v podobě depresí či úzkostí.

Zápach z úst

Při potížích s trávením lepku se může objevovat i takový nepříjemný projev, jakým je zápach z úst. Děje se to vlivem špatného rozkladu přijatých látek a ve výsledku může mít intolerance lepku neblahý dopad na kvalitu zubů či dásní. Snadno tak dojde k rozvinutí například kazu či jiného podobného problému.

Zdroj: Healthline