4 důležité otázky, na které by se měl každý rodič ptát svých dětí, pokud s nimi chce mít zdravý vztah

Fotografie: Depositphotos

V každodenním shonu, zahlceni starostmi a povinnostmi, se často řídíme jen školními osnovami, ale bohužel s dětmi zapomínáme mluvit jednoduše a od srdce.

Podle některých statistik stráví lidé komunikací se svým dítětem v průměru asi 12,5 minuty denně, z toho 8,5 minuty různými pokyny, poznámkami a hádkami. A na přátelskou a důvěrnou komunikaci zbývají pouhé 4 minuty! Že vám to připadá neuvěřitelné? Bohužel, je to tak. Spisovatel a psycholog Jamie Harrington zformuloval 4 otázky, které by měl svému dítěti položit každý rodič. A to každý den.

Proč jsou tyto otázky tak důležité

Mám málo času věnovat se své dceři, ale každý večer si najdu 15 minut na to, abych si s ní popovídal od srdce,“ říká Harrington v rozhovoru pro americký magazín Huffington Post. Zdůrazňuje, že ne vždy se mu dostane podrobné odpovědi, někdy se omezí na jedno nebo dvě slova, ale v některých případech nakonec dlouze diskutují o otázkách, které jsou pro ni důležité. Poté, co jí každý den položí tyto čtyři otázky, jí velmi pozorně naslouchá. Chce, aby se jeho dcera cítila v bezpečí.

Fotografie: Freepik

Je důležité klást dítěti otevřené otázky, tj. takové, na které nemůže odpovědět ano nebo ne. Jsou to otevřené otázky, které podněcují dítě k popisu jeho pocitů, k hodnocení vlastního jednání i jednání druhých, což vám pomáhá lépe ho poznat a pochopit. Zde jsou tedy 4 otázky, které vám pomohou vybudovat vřelý a přátelský vztah s dítětem, i když komunikace neprobíhá příliš hladce.

1. Jaký byl tvůj den?

Pokud vaše dítě začne vtipkovat nebo reagovat jednoslabičnými slovy jako „špatný“, „normální“ apod., nemusíte ho vyslýchat a snažit se mu vnutit slova. Můžete prostě říct: „Dobře, akceptuji, že mi to nechceš říct, ale dej mi vědět, jestli tě budu zajímat já. Pak ti povím o svém dni.“ Časem se i to nejuzavřenější a nejtajnůstkářštější dítě začne svěřovat s tím, co má na duši. Mimochodem, stejná technika funguje i u mužů.

Fotografie: Freepik

2. Jak se mají tví kamarádi?

Můžete se zeptat na konkrétního přítele, pokud o něm víte nějaké konkrétní události, nebo třeba na všechny najednou. Například: „Který z tvých přátel se mi podle tebe líbí nejvíc? Řekni mi o svém nejlepším kamarádovi. Jaký by podle tebe měl být dobrý kamarád? Co nejlepšího pro tebe tvůj kamarád udělal? Na koho ze svých kamarádů jsi nejvíce hrdý a proč? Co bys udělal, kdybys zjistil, že tvůj kamarád něco ukradl?“ Jak už to u různých věkových kategorií a situací bývá, tyto otázky se liší.

3. Co dobrého se ti dnes přihodilo?

I v těch nejchmurnějších dnech a po písemce z matematiky se dítě může zamyslet a vzpomenout si na některé drobné, ale příjemné věci z celého dne. A pokud si nevzpomene, vymyslete způsob, jak se společně rozveselit. Například spontánně navštivte kino. Nebo uspořádejte rodinnou hru či jen společně sněte o tom, jak strávíte dovolenou. Takové představy odvedou vaši pozornost od nepříjemných myšlenek a naplní vás pozitivními emocemi.

4. Potřebuješ mou pomoc?

Všichni víme, jak je někdy těžké požádat o pomoc. A pokud vaše dítě není zvyklé na pomoc v obvyklých situacích, je nepravděpodobné, že by se na vás obrátilo s žádostí o pomoc, kdyby šlo o něco vážného. Začněte tedy s malými věcmi – pomozte mu uklidit pokoj, připravit úkol, vyřešit nějakou nejednoznačnou situaci. Nebojte se, že ho to rozmazlí – pomáhat mu s drobnostmi neznamená dělat všechno za něj. Dítě prostě musí vědět, že v případě vážného problému se na vás může kdykoli obrátit o radu a podporu.

Nezapomínejte ani na tyto drobnosti

Naslouchejte svému dítěti, nedělejte ukvapené závěry a nevynášejte soudy. Komentujte, jen když vás o to požádá. Když s ním mluvíte, mějte oči na úrovni. Pokud je vaše dítě malé, nakloňte se k němu, vezměte ho do náruče nebo si k němu sedněte. Nepodceňujte fyzický kontakt, obejměte ho, držte ho za ruku. A pokud máte špatnou náladu nebo na něj nemáte čas, vysvětlete mu to upřímně a domluvte se hned, že si promluvíte později.

Zdroj: Vysakajena