Osvědčený způsob, jak naroubovat ovocné stromy a v budoucnu mít bohatou sklizeň

Máte velkou zahradu s ovocnými stromy, které jsou napadeny houbovou chorobou, neplodí vůbec nebo jste ze sklizně každoročně zklamaní? Možností, jak tento stav změnit je stromy naroubovat. Roubování sice zní a pro začátečníky snad i vypadá složitě, ale podle našich rad jej zvládne úplný zahradník začátečník.

Navíc stromy po přeroubování začnou poměrně brzy plodit, většinou po dvou letech. Další výhodou je možnost vyzkoušet nové odrůdy nebo se naopak vrátit k původním ovocným druhům. Jak tedy roubovat, abyste získali bohatou sklizeň?

Nová šance pro ovocné stromy

Proč roubovat? Důvodů je více, pro většinu zahradníků je důležitá sklizeň a získání odolných odrůd vůči chorobám, ale u ovocných stromů také vůči zimě. V zásadě platí, že se přeroubovávají stromy zdravé, a ne příliš staré, u jabloní a hrušní do stáří 40 let, u ostatních ovocných stromů do 20 let, pro meruňky platí horní hranice 10 let.

Fotografie: Pixabay

Zkušení zahradníci volí nejčastěji k roubování jabloň, na jejíž podnož se poté připevňují rouby. Ty vytvoří novou korunu stromu na původním kmeni, který zůstává zachován. Strom je tak zachráněn a čeká ho nová životní etapa!

Jakou roubovací metodu zvolit?

Roubování je pro mnohé začátečníky noční můrou, ale naprosto neoprávněně, protože metodu se lze snadno naučit, záleží samozřejmě na zručnosti, ale zvládne jí opravdu každý. Navíc touha po větší sklizni bývá motorem pro vyzkoušení roubování za kůru, jazýčkovou kopulací, plátkováním nebo na kozí nožku za kůru. Poslední metoda je zvláště vhodná pro přeroubování starších stromů, kterých se najde v zahradách nejvíce, proto se jí budeme více věnovat.

Roubování na kozí nožku

Zahrada plná ovocných stromů, ale na podzim úroda v jednom košíku? Nejvyšší čas pustit se do přeroubování těchto stromů metodou na kozí nožku. Vyberte si v zahradě stromy, které jsou k roubování vhodné a jsou zdravé. Poté odřezejte pilou většinu hlavních větví ve výšce asi 70-100 cm od kmene, tímto si připravíme základní podnož na roubování, na kmeni ponechte pouze 2-3 hlavní větve. Z těch bude strom čerpat živiny, strom by totiž jinak nemohl dále existovat.

Poté si nožem vyřízneme v kůře klínek hluboký 4-6 cm. Klínek je určený pro roubovací větvičku, vhodné je použití roubovacího nože. Na podnoži vytvořte klínků několik, záleží na průměru větve, ale 2 až 4 zářezy by měly stačit.

Precizní práce přinese ovoce

Pamatujte, že je nutné si dát s precizními řezy práci, jen tak omladíte starý strom. Roubovací nůž použijte také k přípravě roubů, které seřízněte do ploché špičky na jedné straně. Touto stranou se budou přikládat pod kůru na dřevinu podnože. Rouby opatrně vložte do předem vytvořených řezů pod kůru. Pevně zatlačte a obtočte celý kmínek provázkem.

Fotografie: Pixabay

Můžete použít také fólii nebo pásku. Roubování tím ale ještě nekončí, je nutné všechny řezné rány ošetřit. K tomu se používání štěpařský vosk, kterým pečlivě zatřete řezné rány včetně konce všech roubů.

Úvodní Fotografie: Freepik