Spadané ořechové listy jsou poklad, který většina lidí neví, jak správně využít

Fotografie: Pixabay

Toužíte po bohaté úrodě a nechcete nic nechat náhodě? V takovém případě zvolte důkladnou přípravu záhonů již během zimních měsíců. Pomoci s tím může i zdánlivý odpad v podobě listí z ořešáku.

Kam umístit ořechové listy?

Vyhodit spadané listy z ořechu může být velká chyba, kterou se připravíte o pozitivní vliv na některé plodiny. Hodně však záleží i na tom, kam konkrétně ořechové listy umístíte. Existují totiž plodiny, kterým jejich přítomnost prospívá, ale také druhy, kterým by listy z ořechu příliš nepomohly. Obecně se doporučují například pro některé květiny, jako jsou hortenzie, tulipány, růže a podobné.

Pro růst česneku

S ořechovým listím se doporučuje přikrýt záhon s podzimní výsadbou česneku. Listy totiž poslouží jako ochrana před příliš silným mrazem a zároveň do půdy uvolní některé živiny, které pomohou s lepším růstem česneku.

Pro výsadbu brambor

S pomocí ořechových listů můžete zlepšit také úrodu brambor. V tomto případě umístěte listy na záhon a zapravte je dostatečně do půdy. Připravíte si tak podmínky pro výsadbu.

Během sezóny by brambory, které využily ořechové listí, neměly tolik trpět na plevel a nejrůznější choroby díky obsahu specifických látek v listech ořešáku.

Fotografie: Pixabay

Bohatá úroda vína

Dalším místem, kde se skvěle uplatní ořechové listí, jsou vinice. Stačí přidat trochu listí pod rostliny vinné révy a pomůžete jim v boji proti plevelu. Doplnění určitých látek do půdy zároveň může mít vliv také na kvalitu hroznů a jejich množství.

Sladká a chutná rajčata

Když máte na zahradě opravdu hodně listí z ořechů, dají se skvěle využít i pro rajčata. Na podzim si listy připravte do tmavých pytlů a vhodně uskladněte. Následně s nimi pokryjte půdu přímo pod rostlinami rajčat.

Fotografie: Pixabay

Poslouží jako skutečně účinné mulčování, kterým zabráníte rozvoji a bujení plevelů, takže si ušetříte práci s vytrháváním a zároveň vytěžíte maximum z rostlin rajčat.

Ochranný kryt před mrazem

Dobrou službu udělají také listy z lístkových ořechů. Ty si zachovají svůj tvar a vzhled i přes zimu, takže nabídnou účinnou a funkční ochranu proti silným mrazům. Dají se tak použít pro zakrytí náchylnějších rostlin a jejich ochranu, aby byly stejně krásné i v další sezóně.