Mšice jsou noční můrou každého zahrádkáře. Existuje ale způsob, jak se jich zbavit rychle a jednoduše

Fotografie: Freepik

Každý by chtěl mít zahrádku oplývající pestrobarevnými květy všech možných druhů rostlin. Pokud je zahrada vaším oblíbeným koníčkem, jistě jste jen krůček od splnění tohoto snu všech pěstitelů. Co ale dělat pokud vám stojí v cestě škůdci.

Mšice dokáží pěstitele okrasných květin nepěkně potrápit. Tito škůdci dokáží i přes jejich zanedbatelnou velikost napáchat obrovské škody. Zbavit se jich je velmi obtížné a zdlouhavé. Existuje ale způsob, který mšice doslova odpudí od vašich vypiplaných květin. Jedná se o babskou radu, díky které se vyvarujete veškerým chemickým prostředkům a navíc ušetříte nemalé peníze.

Fotografie: Freepik

Z kuchyně rovnou na zahrádku

Recept je tak jednoduchý, že ho zvládne opravdu každý a navíc nebudete potřebovat žádné speciální a obtížně sehnatelné ingredience – stačí zapátrat v kuchyni. Připravte si:

  • 1 polévkovou lžíci jedlé sody
  • 3 polévkové lžíce olivového oleje
  • 300 ml vody

Do lahve s rozprašovačem nasypte jedlou sodu, přilijte olivový olej a vodu. Dobře promíchejte. Následně jen nastříkejte na rostliny zasažené mšicemi – nikdy neaplikujte na květy a pupeny. Jednoduché, že? Pokud zrovna nemáte doma olivový olej, můžete ho nahradit octovou vodou – 1 díl vody na 1 díl octa.

Fotografie: Freepik

Nepodceňte prevenci

Základem úspěšného pěstování okrasných rostlin jsou preventivní opatření proti škůdcům. O zahrádku je potřeba se starat celoročně, což znamená například podzimní zrytí půdy, díky kterému zničíte kukly mšic, které jsou v zemi ukryté. Pravidelné vytrhávání plevele je samozřejmostí, jedná se o skvělé místo pro jejich množení.

Varováním by pro vás měl být zvýšený výskyt mravenců, se mšicemi žijí v symbióze a v jejich společnosti se tito škůdci výborně množí. Důležité je také nezapomínat na pravidelné hnojení, ať už chemickými, nebo přírodními hnojivy, která si taktéž můžete vyrobit sami doma. Správně vyživovaná rostlina je odolnější vůči plísním, škůdcům a dalším chorobám.

Přírodním repelentem proti mšicím jsou silně aromatické rostliny, například máta nebo saturejka. Jejich vysazením zajistíte ostatním rostlinám ochranu před parazity. Doufáme, že se vám útoky mšic a jiných škůdců letos vyhnou a vy se tak budete moci těšit z rozkvetlých a zdravých květin.