Sestříhejte na podzim růže tak, aby byly co nejlépe připravené na příští sezónu

Fotografie: Freepik

Každý, kdo pěstuje rostliny, je dobře obeznámený s tím, že je musí před zimou připravit. Jedna z nejoblíbenějších zahradních květin je bez pochyby růže. A i tu musíte na zimu připravit. A to už během podzimu. V dnešním článku jsme si pro vás připravili vše, co o zazimování růží potřebujete vědět. Pokud vše uděláte správně, na jaře vás květina překvapí. Bude mnohem košatější a s více květy. A to za to stojí!

Proč se musí růže stříhat

Proč je nutné květinu zastřihnout? Protože je nemožné ohnout šlahouny keře, aniž by je to nepoškodilo. S tím, jak klesají teploty, bude vysoký keř postupně zamrzávat. A je nutné ho na to vhodně připravit. Jaké jsou benefity zastřihávání? Růže

  • bude mít více šlahounů
  • bude mít více květů
  • celkově to přispívá k obnově a rychlejšímu růstu na jaře

Ještě, než začnete stříhat, dejte si pozor na to, jaké je venku počasí. Je potřeba, abyste je ostříhali ještě před prvními mrazíky. Z toho vyplývá, že pro každého bude doba střihání jiná. Vezměte v potaz místní klimatické podmínky.

Nejlepší je vybrat počasí, kdy je ještě teplo a zároveň sucho. Rozhodně nedoporučujeme stříhat během vlhka nebo deště, jelikož se může nová rána zanítit a ač to zní neuvěřitelně, i růže může dostat infekci. Není ani vhodní stříhat příliš brzy. Může to totiž vést k tomu, že vypučí nové šlahouny, a to nechceme.

Jak ostříhat růži

Odstraňte všechny poškozené a suché výhonky. Odstřihněte tenké a slabé větvičky. Ty mohou začít hnít a infikovat další části rostliny. Měli byste stříhat ve skoseném úhlu, ne kolmo. Zároveň by řez neměl vést dovnitř keře ale ven.

Střihejte 5 až 8 mm od místa, kde vyrůstá z větve. Používejte zahradnické nůžky. Po ostříhání je potřeba rovněž odstranit všechny lístky z keře. Jinak hrozí, že shnijí a nakazí celou rostlinu. Jak sami vidíte, naše technika je opravdu jednoduchá. A navíc přináší výsledky.