Podzimní čas lze využít k sázení stromů. Důležitý je ovšem výběr vhodných druhů

Fotografie: Depositphotos

Sázení stromů a keřů v podzimním období má své výhody a nevýhody, a navíc je zapotřebí vědět, pro které druhy je vhodné a pro které naopak nikoliv. Pokud se budete řídit níže uvedenými radami odborníků, budou z vás jistě úspěšní pěstitelé.

Rozhodování ve věci podzimní výsadby ovlivňuje řada faktorů, mezi které patří zejména počasí v aktuálním a roce a predikce počasí na následující rok, zejména pro zimní období, dále kvalita a složení půdy v daném místě a také vlastnosti jednotlivých druhů dřevin, mezi kterými pěstitel volí.

Jaké jsou plusy podzimní výsadby a vhodné druhy

Prvním nesporným plusem bývá počasí, které je obvykle optimální pro novou výsadbu, protože teploty již nejsou ani příliš vysoké, a ještě ani příliš nízké, bývá dostatek slunečního svitu a dostatek vláhy. Zároveň bývají ideální podmínky pro růst kořenů, které mají čas do zimního období řádně zesílit.

Výhodou tohoto období je, že sazenice jsou v tomto období již vzrostlejší a při jejich výběru lze s trochou znalostí a zkušeností poměrně bezpečně určit, které jsou zdravé a silné. Navíc, pokud se zajímáte o ovocné keře a stromy, je v tomto období k dispozici také ovoce, což znamená, že můžete ovoce vámi vybrané odrůdy dřeviny vizuálně ohodnotit i ochutnat.

Pokud tedy hledáte dřeviny, které dobře zakoření, a navíc jsou dostatečně odolné vůči zimním podmínkám, lze doporučit zejména

  • prakticky všechny druhy jehličnatých stromů
  • vrbu
  • zimolez
  • ořech
  • kaštan
  • břízu
  • maliník
  • angrešt, a
  • rybíz.

Jaké jsou mínusy podzimní výsadby a nevhodné druhy

Jako vše na světě, ani podzimní výsadba nemá pouze své klady, ale také zápory, respektive nevýhody, s nimiž je třeba počítat.

Největší problém představuje samozřejmě mráz, protože někdy přijde nečekaně navzdory předpovědím počasí a může dřeviny nenávratně poškodit, zejména tehdy, když byly vysazeny pozdě. Mezi další zřejmé problémy zimního počasí patří rovněž přílišné množství sněhu a ledu a také vichřice, které poškozují větve.

Problém v podzimním i zimním období představují také hlodavci, kteří se často zaměřují právě na mladé sazenice, které patří k jejich oblíbené potravě.

Pokud se přes výše uvedené pro podzimní výsadbu přesto rozhodnete, vyhněte se zejména třešním, mandloním, meruňkám, broskvoním, hrušním a jabloním.

Kdy dřeviny na podzim sázet

Odborníci se shodují na tom, že ideálním měsícem pro výsadbu je říjen. Pokud je ale počasí i v listopadu ještě mírné, může se k výsadbě využít ještě i jeho první polovina.