Pivoňky jsou svým vzhledem velice romantické květiny. Nejčastěji oplývají růžovými, nebo červenými květy. Najdeme mezi nimi ale i druhy modré, bílé, nebo žluté. Tato krásná rostlina těší oko člověka již stovky až tisíce let. Již ve starověku byly pivoňky pěstovány. Jejich druhů je až přes tři tisíce. Především v daleké Číně se jejich šlechtění věnovali lidé nejvíce. Pivoňky jsou velice odolné květiny, dá se říct trvalky, které vám svým nádherným a bujným květem budou dělat radost i několik let.
Ideální podmínky pro pěstování pivoněk
Pivoňky nejsou na pěstování v zahradě nikterak složité. Vhodné období k jejich vysazování je léto, konkrétně tedy konec léta, ideálně přelom srpna a září. A jaké další podmínky jsou potřeba pro jejich pěstování?
- Pivoňky potřebují dostatek světla: při výsadbě myslete na to, kde vám na zahradě svítí slunce nejdéle a nejvíce. Tam pivoňky nejlépe umístěte. Ve stinných místech se jim dařit příliš nebude. Potřebují denně alespoň šest hodin slunečního svitu.
- Květiny pěstujte v závětří: pivoňkám nebude svědčit místo, kde bude neustále vystavené větru a průvanu. Proto se doporučuje je vysazovat v závětří, například v blízkosti nějakého většího stromu, který nepříznivé podmínky odstíní.
- Půda na zahradě by neměla být příliš vlhká: pivoňky budou prospívat hůře, pokud je vysadíte do půdy, která má tendence v sobě zadržovat vlhkost. Květiny nesmí stát ve vodě, jinak by mohly jejich kořeny začít hnít. Vysazujte je tedy spíš v kopcovitějším terénu a do sušší země.
- Pivoňky byste neměli po zakořenění přesazovat: koření totiž až do hloubky devadesáti centimetrů a přesazení na jiné místo by nemusely přežít. Proto letité květiny ponechejte na tom samém místě, aby dobře prospívaly.
Důležitá je i pravidelná zálivka
Myslete na pravidelnou zálivku i přesto, že pivoňky nemají v lásce příliš vlhkou půdu, je nutné je čas od času zalévat, tak jako každou rostlinu. Zvlášť v období květu je dobré pivoňky zavlažovat častěji. Na jedno zalévání použijte jeden až dva kbelíky a frekvence je ideální jednou týdně.
Další praktické rady, jak pečovat o pivoňky
Pokud to pivoňky svým vzrůstem vyžadují, podpírejte jejich stonky například bambusovými tyčemi. Odkvetlé části pivoněk odstraňujte, aby zbytečně neodebírali květině živiny a sílu. Vhodné je okolí pivoněk mulčovat organickými materiály. Použít můžete například posekanou trávu ze zahrady, nebo části větviček a kůry ze stromu.
Na konci letního období pivoňky hnojte hnojivy, která jsou pro tento druh rostlin určené. Potřebují hlavně dostatek fosforu a draslíku. Použít můžete k hnojení i část kompostu. Stonky pivoněk je dobré seřezávat až během podzimních měsíců. Přejeme vám úspěšné pěstování těchto nádherných květin!
Fotografie: DepositPhotos