Fialky patří mezi pokojovky, které nemají vysoké nároky na pěstování. Stačí se držet jednoduchých pravidel

Fotografie: Pixabay

Starejte se o fialky tak, aby vám dělali radost po celý rok a jejich péče nebyla náročná. Je důležité zajistit takové prostředí, aby květiny byly zdravé a jejich květy vás těšily. Hlavními faktory, které můžete ovlivnit, je osvětlení, teplota vzduchu nebo hnojení.

Jak zajistit fialkám dostatek světla

Fialky mohou růst na oknech jakékoliv orientace, ale nejraději mají východní a jihovýchodní stranu. Ranní sluneční paprsky nejsou horké, ale jsou dostatečné pro růst a nízký úhel slunce je příznivý z hlediska spektrálního složení světla, které na rostlinu dopadá.

Na jižních oknech je již světla mnoho a v létě se mohou vytvořit popáleniny. Můžete tomu zabránit tím, že před rostlinu dáte například list papíru.

Podle odstínu fialové barvy můžete určitě, jestli je osvětlení optimální. Jestli je světla hodně, růžice listů se stává hustou, mladé listy se hůře otevírají. Listové stonky se prodlužují, když je světla nedostatek. Jestli pěstujete hodně fialek, můžete jim vytvořit speciální stojan se zářivkami, pokud je máte umístěné v zadní části místnosti.

Jak zajistit fialkám správnou teplotu?

Teplota vzduchu je pro rostlinky mnohem důležitější než osvětlení. Dospělé fialky kvetou při 18-20 stupních. Mladé rostliny a zakořeněné řízky ještě v teplejších podmínkách, kolem 22 stupňů Celsia.

Rozdíl mezi denní a noční teplotou by neměl být více jak 4 stupně. Květiny by měly být chráněny před příliš nízkými teplotami pod 12 stupňů a také příliš vysokými nad 28 stupňů.

Vzdušná vlhkost by měla být na 50-70 %. Při nižší vlhkosti získávají fialky matný odstín, květy se zmenšují a rychle mizí. Při správné vlhkosti jsou listy lesklé a květy velké a jasně zbarvené.

U vyšší vlhkosti už se mohou vyskytnout houbová onemocnění. Vlhkost vzduchu zvýšíte stříkáním z rozprašovače, ale nesmíte vodu stříkat přímo na rostliny, ale vedle nich.

Fotografie: Freepik

Pro začínající pěstitele je lepší pro fialky koupit hotovou půdní směs. Ti zkušení si již mohou vyrobit sami z následujících surovin:

  • listnatá půda
  • zahradní půda
  • písek
  • mech sphagnum

Této směsi se říká kanadská, a je potřeba ji dezinfikovat. Všechny druhy fialek vyžadují podobnou péči, ale tyto květinky se řadí mezi méně náročné. Proto jsou velmi oblíbené hlavně u starších lidí, vejdou se podle velikosti květináče téměř na každý parapet.