Kolopejka neboli kalanchoe. Nenáročná rostlina pro začátečníky i pokročilé

Fotografie: Pixabay

Kalanchoe je nenáročná, odolná a zároveň krásná rostlina původem z Madagaskaru. Již dlouho zaujímá silné postavení na parapetech mnoha pěstitelů. Je oblíbená nejen pro snadnou péči a kultivaci, ale také pro své léčivé vlastnosti a zajímavý vzhled.

Není divu, že ji lidé nazývali „strom života“ a „pokojový lékař“, mimo jiné i kvůli obsahu léčivé šťávy. Její květenství navíc dokonale oživí interiér každého domu. Naučte se o kolopejku starat, odměnou za vaši péči vám bude zdravá a krásná rostlina.

Druhy kalanchoe se se liší tvarem listů i velikosti květů

Moderní věda zná více než dvě stě různých druhů kalanchoe. Patří mezi ně polokřoviny, letničky a trvalky, a dokonce i skutečné keře, ve volné přírodě dosahující výšky až čtyř metrů. Byla stvořena pro suché oblasti: všechny druhy patří mezi sukulentní rostliny, to znamená, že mají speciální tkáně, které mohou akumulovat vodu.

Šťavnaté, silné stonky a masité listy sytě zelené barvy jsou považovány za její charakteristické rysy. Jejich tvar se může značně lišit. Stejně tak květy se mohou velmi lišit tvarem, velikostí a barvou. Často jsou drobné, mají bílé, růžové, červené, žluté nebo fialové lístky a shromažďují se ve velkolepých deštníkových květenstvích.

Kalanchoe Blossfeld: nekorunovaná královna mezi kolopejkami

Za jeden z nejkrásněji kvetoucích druhů bývá považována Kalanchoe Blossfeld neboli kolopejka vděčná. Jde o nenáročný, silný, vytrvalý a hojně kvetoucí druh. Kalanchoe Blossfeld dosahuje výšky 30 cm, má zelené zaoblené listy, na okraji vroubkované.

Drobné květy se shromažďují v bujných hroznech, korunky mohou mít různé barvy: růžovou, žlutou, oranžovou, červenou. Dalším úžasným členem rodu je Kalanchoe Calandiva. Rostlina má kompaktní velikost, bohaté a dlouhotrvající kvetení (až 8 měsíců).

Fotografie: Pixabay

Má silné stonky, lesklé vejčité listy a malé květy, dosahující průměru 1,5 cm. Okvětní lístky mohou mít různé odstíny. Chcete-li dosáhnout dlouhotrvajícího kvetení těchto dvou nádherných odrůd, musíte vědět, jak se o ně správně starat.

Po zakoupení přesadit a dát pozor na přemokření půdy

Vše, co je od nás požadováno, je nechat rostlině čas na aklimatizaci po zakoupení, přesazení do nové nádoby, umístění na dobře osvětleném místě a pravidelná zálivka, aby nedocházelo k přílišnému zvlhčení půdy.

Pro novou rostlinu vyberte nádobu vhodné velikosti, kupte si výživný substrát pro sukulenty (nebo kaktusy) a drenáž. Přesazení se provádí následujícím způsobem:

  • Rostlinu dostatečně zalejte a nechte 15 minut stát
  • Do nové nádoby se umístí drenáž a pokryje se vrstvou substrátu.
  • Přemístěte rostlinu do květináče a kolem okrajů přidejte správné množství půdy.
  • Poté lehce zalejte a nechte kalanchoe v částečném stínu po dobu 3 nebo 4 dnů.
  • Květináč umístěte na trvalé místo, na východní nebo západní okenní parapet.

Správné zavlažování: pozor na přelití a příliš nízkou teplotu

Kalanchoe Kalandiva a Blossfeld dokonale suchý vzduch běžného městského bytu. Nepotřebují pravidelný postřik a nelíbí se jim voda na listech. Pokud je to žádoucí, můžete listy rostliny otřít od prachu vlhkou houbou jednou za 10 až 14 dní.

Pokud jde o teplotní režim, optimální rozmezí v létě je 23 a 28 °C. V zimě se podmínky mění na 14 až 16 °C. Nižší teploty zabrání zakládání pupenů a rostlina začne chřadnout. Zálivka se provádí po zaschnutí půdy, v létě každých 5 nebo 6 dní a v zimě ne více než jednou za 10 až 12 dní. Doporučuje se používat odstátou vodu pokojové teploty.

Stříhání, hnojení a nejčastější nemoci a škůdci

Prořezávání není nutné, můžeme ho ale použít k formování rostliny. Řez provádíme co nejníže a ošetříme uhlím. Hnojení není nutné, ale můžete použít speciální hnojivo na sukulenty, jen pozor, abyste květinu nespálili. Kolopejku nejčastěji trápí následující nemoci:

  • Padlí
  • Bakteriální a virová nákaza
  • Mšice, roztoči