Sušení ručníků v domácnosti může zvýšit riziko vzniku zdravotních problémů

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí, kteří bydlí v bytech ve městech, suší veškeré prádlo doma. Spousta bytů má sice balkony, někdy ale nestačí velikostí nebo na nich není možné sušit prádlo vůbec. Sušení oblečení uvnitř v bytě ale může být zdraví nebezpečné, pokud se nedodrží určité postupy.

Platí to především pro ručníky a také ložní prádlo. Nejlépe uděláte, pokud ručníky sušíte na čerstvém vzduchu a je jedno, jestli je zrovna léto nebo zima.

Může se objevit plíseň, která se dostane až do plic

Sušení ručníků v bytě může zvýšit vlhkost vzduchu. To ovlivňuje zdraví lidí v domácnosti, a navíc způsobuje kašel, dušnost, někdy bolesti hlavy. Díky vysoké vlhkosti se v bytě mohou objevit plísně. Ta se usazuje na stěnách bytu a také se může dostat do dýchacích cest, kde způsobí nemoci a také alergie.

Dalším důvodem, proč je nesušit doma je doba sušení. Venku uschnou rychleji, a navíc budou díky čerstvému vzduchu hezky nadýchané. Doma v bytě po ručnících může vzniknout nepříjemný zápach. Proč tedy ručníky ven nepověsit hned?

Proč prádlo usušené venku krásně voní?

Vůně čerstvého prádla je oblíbenou mezi spousta lidmi. Některým může připomínat dětství, protože rodiče vždy sušili prádlo venku, ať bylo jasno a teplo nebo zem sužovaly mrazy. Každá maminka nebo babička vám potvrdí, že sušení musí být na čerstvém vzduchu, protože je to zárukou čistoty a následně dobrého zdraví.

Jak je to ale možné? Vědci z Dánska provedli malý experiment, aby našli odpovědi na otázky, proč je prádlo sušené venku mnohem voňavější a nadýchanější. Tři ručníky pověsily na dvě různá místa:

  • Do tmavé kanceláře, kde nebylo možné větrat
  • Na balkon – jeden do stínu a jeden na slunce

Ručníky navíc byly vyprány vysoce čistou vodou, aby byl experiment opravdu důvěryhodný. Vědci poté vložili ručníky na 15 hodin do speciálního vaku. Poté z vaku odebrali vzorky vzduchu, měřili chemické složení prázdného vaku, špinavých ručníku a také vzduchu v místnosti, kde byly ručníky sušeny.

Porovnáním zjistili, co přesně vykazují ručníky sušené na sluníčku. Ukázalo se, že slunce a také čistý vzduch přispívají k tomu, aby se lépe uvolňovaly aldehydy a ketony, které rozpoznává náš nos jako vůni rostlin nebo parfémů. Po vysušení začaly ručníky uvolňovat také pentanal, který je složkou kardamomu nebo oktanal, který je zase obsažen v citrusech a může navodit vůni rosy.

Slunce a vzduch jsou nejlepší variantou pro sušení

S největší pravděpodobností je to způsobeno ozonem, který může přeměnit látky na aldehydy a ketony. Pomocí slunečního světla jsou některé molekuly takzvaně „vzrušeny“ a vytvářejí nové sloučeniny – radikály. V kombinaci s ultrafialovým světlem vytvářejí pro nás příjemnou vůni. V tomto procesu hraje důležitou roli také voda na ručníku, která molekuly spojuje a funguje jako lupa, koncentruje světlo a urychluje reakce.

Podobné procesy probíhají také na povrchu rostlin a půdy. Proto po dešti cítíme zvláštní vůni. Aldehydy se navíc váží na bavlnu, takže na oblečení vydrží tato vůně mnohem déle. Proto se ručníky doporučují sušit venku na slunci.

Pro ty, kteří mají svůj vlastní dům se zahradou, není sušení venku problém. Obyvatelům, kteří žijí v bytě, doporučují sušit prádlo na šňůře, která se nachází u většiny bytových nebo panelových domů, nebo na balkon. Sušte ručníky na slunci, nenechávejte je ve stínu. Na slunci totiž ručníky vyschnou lépe a budou svěží a dokonalé čisté.

V zimě je sušení obtížnější:

  • Použijte nejlépe sušičku, poté prádlo pověste ven
  • Pokud není možnost, musíte sušit pouze v byte, ale často místnost větrejte
  • Jestli máte balkon, určitě sušte pouze venku, i během velkých mrazů

Sušička se doporučuje na místo poblíž topení, aby se mohla vlhkost dobře odpařit. Nejlepší metodou ale stále zůstává sušení venku na čerstvém vzduchu.