Vypořádejte se s nepříjemným zápachem v domácnosti jednou provždy

Fotografie: Freepik

Nepříjemné zápachy jsou přirozenou součástí domácností. Sem a tam se objeví, zmizí nebo chvíli přetrvávají. Pro jejich eliminaci a provonění domova se používá různých způsobů. Velmi často se v boji proti zápachům používají vonné svíčky, tyčinky, osvěžovače vzduchu či čistící přípravky s příměsí vonného oleje.

Co však dělat v případě, že potřebný přípravek dojde, a návštěva je na cestě? Naštěstí existuje několik způsobů, jak proti zápachům bojovat levně, šetrně k prostředí, a zároveň za pomoci surovin, které jsou běžně dostupné.

Přidejte rostliny

Jedním z nejlepších způsobů, jak provonět domov, je pořízení květin. Nejen, že krásně oživí interiér, ale jsou-li alespoň částečně vonné, pomohou s nepříjemnými pachy. Jaké rostliny v takovém případě pořídit?

  • Máta-Bylinka, která provoní interiér a zároveň pomáhá při léčbě dýchacích potíží. Za šálek denně Vám poděkuje i žaludek.
  • Meduňka-Pokud umístíte meduňku na prosluněné místo, pro provonění místnosti postačí promnout jemně její listy. Navíc v usušené podobě poslouží jako uklidňující čaj nebo pomůže s klidným spánkem, umístíte-li ji k posteli.
  • Levandule-Francouzská rostlinka, z níž jsou vyráběny oleje, uklidňující vonné polštářky či kosmetika. Ač není konzumovatelná, na lidské tělo má uklidňující účinky. Navíc krásně voní!
  • Jasmín-Jemná vůně jasmínu navozuje lepší náladu a povzbuzuje mysl.

Pachy z koberce

Koberce mají tendenci vsakovat obzvláště zvířecí pachy. Pokud se po něm proběhne zvířátko s vlhkou srstí, jeho zápach koberec absorbuje. Proti nepříjemnému zápachu Vám pomůže půl šálku jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje.

Fotografie: Pixabay

Nasypte sodu do zavařovací sklenice, pokapejte, protřepejte a do víka udělejte několik děr. Posypte sodou koberec, nechte půl hodiny působit a následně vyluxujte.

Provoňte místnost při vysávání

Do rukojeti vysavače umístěte sáček s potpourri nebo vatový tamponek s pár kapkami esenciálního oleje. Při vysávání tak pozvolna provoníte celý domov. Výhodou je šetrnost k prostředí, díky vynechání chemicky vyrobených osvěžovačů, a nenásilnost takové vůně.

Vyrobte si osvěžovač

Domácí osvěžovače šetří peníze, životní prostředí a zároveň si můžete vytvořit svou originální vůni. Jejich výroba je překvapivě jednoduchá a zabere pár minut.

Ve sklenici

Na výrobu osvěžovače ve skleničce potřebujete prášek do pečiva, esenciální olej, ubrousek, gumičku a sklenici. Do poloviny sklenice nasypte prášek do pečiva, který následně prokapejte alespoň 12 kapkami esenciálního oleje. Vrch sklenice překryjte ubrouskem, připevněte jej gumičkou a udělejte do něho několik děr.

Sprejový osvěžovač

Přiveďte k varu půl šálku vody a přidejte čtyři lžíce sušené bazalky. V dalším hrnci přiveďte k varu necelý šálek vody a obě vody 5 minut vařte. Vodu s bazalkou přefiltrujte a přelijte do rozprašovače. Následně dolijte čistou vodou, lžicí vodky a přidejte pět kapek esenciálního oleje.