Netradiční způsoby využití citronu. Odteď bude tuto potravinu kupovat ve velkém

Fotografie: Freepik

Citron často konzumujeme zejména v zimních měsících, protože věříme, že nám pomůže posílit imunitu. Citron je skutečně nabitý vitamínem C, takže je to správná volba. V létě zase dokáže citron osvěžit každý nápoj. Citronovou kůru používáme spolu se šťávou k dochucení dezertů a omáček. Citron má ale mnohem více způsobů použití. A na ty často zapomínáme.

Detoxikace těla

Pokud si dopřejete každé ráno sklenici čisté vody s citronovou šťávou na lačno, získáte vynikající způsob, jak detoxikovat svůj organismus. Citron je diuretikum a odplavuje toxiny z těla a posiluje imunitní systém. Teplá voda navíc nastartuje váš metabolismus.

Lepší trávení

Voda s citronem taktéž působí na vaše játra, která jsou naším největším orgánem. Je to takový filtr našeho těla, který nás má ochránit před škodlivými toxiny. Se všemi si ale poradit nedokáže. Tím spíš ne, když tento orgán nefunguje tak, jak má. A ve správné funkci mu pomáhá právě citron.

Fotografie: Pixabay

Žluč se syntetizuje v játrech, shromažďuje se v žlučovodech, ukládá se ve žlučníku a odtud se dostává do střeva žlučovodem. Složky žluči, zejména žlučové kyseliny, podporují proces trávení ve střevech, zejména zpracování a vstřebávání tuků. Žluč obsahuje kromě žlučových kyselin také žlučové barvivo – bilirubin.

Proti stárnutí

Voda s citronovou šťávou snižuje produkci volných radikálů, které jsou zodpovědné za stárnutí a poškození pokožky. Vodu s citronovou šťávou můžete používat dvojím způsobem:

  • pijte ji ráno na lačno,
  • omývejte si s ní obličej – ráno a večer.
  • Citron také „odstraní vrásky“, takže můžete čistou citronovou šťávu nanášet přímo na oblast kolem očí.

Osvěžovač

Stejně jako citron osvěžuje naše tělo, dokáže osvěžit celý váš domov. Stačí jej smíchat s rozmarýnem a vanilkou a získáte velice příjemný osvěžovač. Pokud vás trápí zápach v lednici, stačí do ní postavit rozpůlený citron. Pohltí nepříjemné pachy.

Udržuje jablka čerstvá

Tento trik zná každá hospodyňka – když nastrouhá nebo nakrájí jablko, hrozí, že jablko zhnědne. Proto je dobré nakrájené jablko pokapat citronovou šťávou. Jen díky tomu zůstane jablko čerstvé bez nežádoucího zbarvení. Stejným způsobem funguje citronová šťáva například v kombinaci s avokádem, které má taktéž tendenci hnědnout, je-li jeho dužina vystavena na vzduchu.