Jógové pozice, které byste měli praktikovat, pokud máte problémy s astmatem. Výrazně se vám uleví

Fotografie: Freepik

Jóga je prospěšné cvičení, které nám může pomoci otevřít dýchací cesty a tím snížit závažnost a frekvenci astmatických záchvatů.

Jóga je neuvěřitelně prospěšné cvičení, které je vhodné pro uvolnění našeho těla i mysli. Také slouží jako pomocná technika při problémy s dýcháním, jako je například astma. Tato starodávná léčebná technika nám pomáhá otevírat dýchací cesty, budovat kapacitu plic a obnovit normální dýchání. Díky tomu se prokazatelně snižuje frekvence a závažnost astmatických záchvatů. Existují různé jógové pozice, které jsou při léčbě astmatu doporučovány.

Základem je správné dýchání

Vhodná pozice pro otevření hrudníku a usnadnění dýchání je pozice velblouda. Provedení je velmi pomalé a v pozici je doporučováno vydržet alespoň 30 sekund. Hluboké dýchání nám podpoří pozice správného posazení. Tato pozice nám díky své jednoduchosti dopomáhá k tomu, abychom se cítili uvolněně. V pozici setrváváme alespoň 2 minuty.

Fotografie: Unsplash

Mezi více náročné pozice pro uvolnění dýchání se řadí například pozice rybí nebo delfíní. Rybí póza nám pomáhá otevírat hrudník a umožňuje hluboký nádech a výdech. Jedná se o velmi regenerační polohu, při jejímž provedení nám může dopomoci cvičební blok. Pozice delfína nám pomáhá otevřít horní část těla a zmírňuje bolesti hlavy. Při léčbě astmatu se jako velmi prospěšná metoda jeví také meditace.

Inspirace k polohám je všude kolem nás

Jógové pozice mají často názvy odvozené od věcí, které jejich provedení připomíná. Mezi takovéto pozice se řadí např. pozice luku, kočky nebo mostu. Pomáhají nám k podpoře správného dýchání a název nám napoví, jak má pozice vypadat. Mimo vliv na naše dýchání jsou také velmi prospěšné při úlevě od bolesti zad, podpoře správného trávení a snížení únavy a stresu.

Fotografie: Unsplash

Na konec cvičení se zařazují zklidňující pozice, jako je například tzv. mrtvá pozice. Jedná se o velice jednoduchou a uvolňující pozici, která slouží k odpočinku a uvědomění si vlastního těla a dechu. K celkovému uvolnění těla nám také velmi dobře poslouží, pokud během lehu zvedneme nohy a opřeme je o zeď. Pro dostatečné uvolnění se doporučuje v pozici vydržet alespoň 5 minut.

Zdroj: Emedihealth