Špatně spíte a nedaří se vám zhubnout? Příčina může být poměrně jasná

Fotografie: Freepik

Hormony slouží k předávání informací mezi buňkami a tkáněmi, proto je důležité mít je v rovnováze. Hormonální výkyvy se mohou nepěkně projevit na vašem zdraví. Zachyťte příznaky hormonální nerovnováhy.

Jsou situace, kdy se dá hormonální dysbalance očekávat, např. po porodu, při kojení, při nadměrné fyzické aktivitě, ale také u poruch příjmu potravy, zejména u anorexie, u poruchy funkce štítné žlázy a po odstranění vaječníků. Důvodem je buď nízká, nebo vysoká produkce hormonu estrogenu (u žen), nebo testosteronu (u mužů). My se dnes zaměříme na estrogen, jeho funkci a příznaky jeho kolísání.

Fotografie: Freepik

K čemu nám vlastně je?

Estrogen je ženský pohlavní hormon a primárně zajišťuje funkci reprodukčního systému. Má na starost i rychlost metabolismu a spalování tuků, což se může vlivem poklesu produkce tohoto hormonu značně zkomplikovat. Zkrátka už hubnutí nepůjde tak rychle jako kdysi. V každé fázi života ženy je produkován jiný typ estrogenu:

  • Estradiol – produkován v plodném věku, je zodpovědný za menstruační cyklus
  • Estriol – je produkován v těhotenství
  • Estron – produkován až v pozdějším věku, při menopauze

Estrogen vzniká ve vaječnících a ve žlutém tělísku, v menší míře také v nadledvinách, játrech a prsech (u žen po menopauze). Tento hormon ale není přítomný jen u žen. Najdeme ho i u mužů, kde je zodpovědný za vývoj spermií a libida.

Fotografie: Freepik

Jak poznat, že je ho málo?

Nízká a vysoká hladina testosteronu se projevuje odlišnými příznaky. U nízké hladiny jsou často přítomny příznaky jako bolest hlavy, vypadávání vlasů, zhoršení kvality pleti, výkyvy nálad, únava, nesoustředěnost, návaly horka, přibírání na hmotnosti a nepravidelný menstruační cyklus. Co s tím? Pokud si nechcete pořizovat potravinové doplňky z lékáren, máte možnost zvýšit hladinu estrogenu přírodní cestou a to skrz stravu. Zařaďte do svého jídelníčku mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, kokosový olej, chia semínka a bylinky, např. anděliku lékařskou nebo mátu.

Je špatné, když je produkce hormonu vysoká?

Ano, hormony by měly být v rovnováze. Zvýšená hladina estrogenu se projevuje nadýmáním, bolestí prsou, úzkosti a snížená nebo žádná chuť na sex. Dobrým způsobem je omezení alkoholu, odbourání cigaret, úbytek na váze a aktivní pohyb.

Zdroj: WebMD