Efektivní způsoby, jak odstranit nevábný zápach z domácnosti

Fotografie: Pexels

Klasický úklid v podobě otření prachu a umytí podlahy většinou nestačí k tomu, aby domov krásně voněl. Většinou se objevuje nepříjemný zápach, kdy vlastně nevíte, odkud se line. Může jít o kombinaci smradlavého odpadu, kuchyňského dřezu, koše s odpadky a podobně.

Nepříjemné jsou také pachy po smažení nebo vydatnějším vaření, kdy ani důkladné vyvětrání nemusí stačit. Podívejte se proto na několik rad, které vám pomohou s odstraněním zápachu v domácnosti.

Do lednice použijte jedlou sodu

Zbavit se zápachu v lednici je bojem skutečně na dlouhou trať. Základní prevencí je pravidelné mytí a čištění. Samozřejmostí by mělo být odstraňování starých potravin a používání neprodyšných uzávěrů tak, aby se rozptýlení zápachu po celé lednici co nejvíce eliminovalo.

Bohužel to však nejde úplně, ale zde zase pomůže jedlá soda. Její velkou výhodou je fakt, že zápach skutečně absorbuje. Stačí tak zakoupit krabičku jedlé sody a otevřenou jí vložit do lednice.

Fotografie: Pixabay

Kde všude v domácnosti využijete jedlou sodu?

  • Odstranění zápachu
  • Na čištění povrchů
  • Jako kypřidlo na pečení
  • Pro efektivní praní prádla

Citron pomůže se zápachem z odpadu

Smradlavý odpad ve dřezu je po mytí nádobí normálním jevem. Pokud chcete více vůně, nemusíte se hned uchylovat k chemickým prostředkům. Výrazným pomocníkem se totiž stane i obyčejný citron. V případě klasického dřezu nalijte několik kapek citronové šťávy po mytí nádobí. Kousky citronů pomohou i s vyčištěním drtiče odpadu. Tehdy využijte rovnou celé měsíčky, které necháte rozdrtit.

Příjemnou a přírodní vůni jednoduše vykouzlíte s pomerančovými slupkami

Příjemné a relaxační vůně v interiéru dosáhnete s pomocí obyčejných slupek z pomeranče. Připravte si do zásoby sušené pomerančové slupky. Vždy, když si budete chtít provonět domov, spalte slupku na sporáku nebo v bezpečném obalu. Uvidíte, jak se ihned začne šířit lákavá a uvolňující vůně. Navíc je úplně přírodní, takže máte jistotu, že i zdraví nezávadná.

Proti zapáchající mikrovlnce použijte citron

Častým místem, kde se vyskytuje nepříjemný zápach, bývá také mikrovlnka. I zde si pomůžete s výborným pomocníkem pro čištění, kterým je právě citron. Připravte si zhruba polovinu šálku vody, vymačkejte polovinu citronu a zároveň druhou polovinu nakrájejte na kolečka. Tuto směs nechte v mikrovlnce povařit zhruba 5 minut. Po dokončení nechte dveře chvíli zavřené a poté celou mikrovlnku důkladně vytřete.

Fotografie: Pixabay

Přírodní vůně do záchodu

Dalším nápadem pro osvěžení domácnosti je výroba přírodní vůně do záchodu. Kromě vůně pomůže také se svěžestí a dezinfekcí toalety, kdy je důležité odstranit všechny bakterie. Pro výrobu domácí vůně do toalety budete potřebovat:

  • 4 lžíce kyseliny citronové
  • 0,5 hrnku jedlé sody
  • 0,5 hrnku epsomské soli
  • 1 lžíci strouhaného mýdla
  • 15 kapek esenciálního oleje s vůní podle vlastního výběru

Postup je velmi jednoduchý, protože stačí výše uvedené ingredience smíchat ve velké misce. Opatrně přidávejte vodu, aby se podařilo vytvořit pevnou směs. Z té následně tvarujte jednotlivé kuličky. Nechte je zaschnout přes noc a druhý den můžete použít do toalety. V porovnání s klasickou chemií pro vůni do toalety jde o poměrně levné a zároveň příjemně ekologické řešení.

Voňavé matrace s pomocí jedlé sody

Každou noc se do matrací dostává mnoho nečistot, takže se není čemu divit, že po čase úplně nevoní. Pro navrácení jejich svěžesti pečlivě vyperte svrchní obaly na matrace. Dalším výborným způsobem pro osvěžení a absorbování přebytečného zápachu, je jemné posypání jedlou sodou. K té můžete ještě před sypáním přidat trochu vonného oleje, který máte rádi. Výsledkem tak bude krásně voňavá a svěží postel.