Hloubkové čištění myčky, které ji zbaví nepříjemného zápachu

Fotografie: Freepik

Myčka na nádobí je velice užitečný pomocník, zejména pro vícečlenné domácnosti, kde je nádobí v neustálém koloběhu. Je však potřeba počítat s tím, že se v ní mohou usazovat nečistoty a množit plísně a bakterie, a proto je velice důležité vědět, jak myčku správně udržovat.

Nejen zápach bývá signálem toho, že myčka nepracuje, jak má. Dalšími znameními jsou například

  • nečistoty, které se zachytily v gumovém těsnění dvířek
  • nečistoty, které zůstávají na nádobí i po jeho umytí, a často také
  • vodní kámen.

Čištění vnitřního prostoru myčky

Některé typy myček na nádobí jsou konstruovány tak, že po určitém počtu mytí automaticky spustí čisticí proces. Pokud však takový typ nemáte, podle doporučení odborníků byste jednou za čas měli takový program manuálně spustit.

Abyste vnitřní prostor myčky včetně trubek a filtrů udrželi co nejdéle v dobrém stavu a zabránili ukládání nečistot a vzniku nepříjemného zápachu, doporučuje se rovněž odstraňovat z nádobí před jeho vložením do myčky zbytky jídla a zejména také mastnotu. K otření mastného nádobí postačí papírová kuchyňská utěrka.

Speciální čisticí přípravky

Pro čištění myčky existují různé speciální přípravky, které jsou dostupné v různých formách, zejména kapslích, tabletách a rozpustitelných lahvičkách.

Nejjednodušší je použití kapsle na čištění myčky, která se vloží na dno myčky spolu s nádobím a v rámci mytí nádobí se tak umyje i samotný prostor myčky.

Variantou, při které dochází k čištění vnitřku myčky bez vloženého nádobí, je použití tablety na čistění myčky, která se po vybalení vloží na dno myčky a spustí se mycí proces s vyšší teplotou, která podpoří účinnost čištění.

Čištění a výměna filtrů

Dalším důležitým krokem ke správné údržbě myčky nádobí je pravidelná kontrola filtrů, zejména tehdy, když zaznamenáte nepříjemný pach. Tento vysoce nežádoucí zápach často připomíná zkažená vejce nebo ryby a je způsobem hnijícími zbytky potravin, které je zapotřebí odstranit.

Filtry, které se obvykle skládají z více vrstev, mohou při zanesení nejen vydávat nepříjemný zápach, ale mohou také způsobit snížení průtoku vody. Proto je kontrola filtrů tak důležitá. K čištění filtrů je nejlepší použít tvrdší kartáček v kombinaci s bílým octem.

Čištění mycích ramen

I mycí ramena mohou být znečištěna usazenými zbytky potravin nebo zanesena vodním kamenem. Proto i jejich čištění byste měli věnovat patřičnou pozornost. Ucpání otvorů v ramenech má za následek nežádoucí výkyvy v tlaku vody a zhoršení funkce myčky. U většiny typů myček na nádobí lze mycí ramena jednoduše vymontovat, což usnadňuje jejich údržbu.

Pozor na plísně

Plísně se v myčce na nádobí mohou objevit zejména tehdy, pokud myčku nenecháte po jejím použití řádně vyschnout a necháváte dvířka stále zavřená. Takové vlhké prostředí je totiž pro množení plísní ideální. I plísně způsobují nepříjemný zápach myčky, připomíná však pach srsti mokrého psa. Tento zatuchlý pach může být způsoben také plísním napadeným nebo jinak znehodnoceným gumovým těsněním, které je v takovém případě třeba vyčistit nebo vyměnit za nové.

Čištění gumového těsnění

Pro nejspolehlivější vyčištění těsnění se doporučuje horká voda s bílým octem v poměru 1:1. Do takto připraveného roztoku namočte hadřík ideálně z mikrovlákna a povrch těsnění a dvířka řádně očistěte.