Stará pánev nemusí být nutně na vyhození. Vdechněte jí nový život

Fotografie: Freepik

Špinavá pánev je noční můra každého z nás. Jak si ale poradit se špínou, která obsahuje mastnotu, rez nebo uhlíkové usazeniny? Zjistěte, jak vdechnout staré špinavé pánvi nový život.

Pomůže olej, prací prášek nebo kuchyňská sůl

Tyto triky jsou vyzkoušené, ověřené a nebudou vás stát tolik peněz, jako je nákup speciálních čisticích prostředků. Jestli chcete pánev vyčistit, do velkého hrnce nalijte:

  • vodu
  • několik lžic slunečnicového oleje
  • malé množství pracího prášku

Hrnec dejte na sporák, vlijte směs a zahřejte na střední teplotu. Poté vložte pánev a nechte přivést k varu. Po tomto postupu pánev klasicky umyjte. Použít můžete také sůl. Stačí jen malé množství nasypat na postižené plochy a rozetřít houbou, opláchnout pod tekoucí vodou a nechat zaschnout.

Další metoda je vhodná spíše na skvrny, které jsou tolik staré. Nalijte horkou vodu do pánve a přidejte několik kapek mycího prostředku. Takto nechce pánev stát nejlépe přes noc, určitě ale několik hodin. Poté umyjte saponátem a houbičkou.

Účinnou zbraní jsou jedlá soda a ocet

Proti mírnému znečištění můžete použít sodu a ocet. Nasypte do pánve nejdříve sodu, a poté ocet o 9 % konzistenci. Vytvoří se prskající pěna, kterou nechte v pánvi klidně hodinu. Poté ji otřete tvrdou houbičkou a pánev umyjte.

Často se při vaření stává, že zapomeneme pánev na sporáku a jídlo se spálí. Tento trik můžete použít pouze na pánve, které mají nepřilnavý povrch. Nejdříve vložte spálenou pánev na sporák a zahřejte.

Poté nalijte sklenici vody a malé množství mycího prostředku. Celý obsah chvíli povařte, poté spáleniny snadno odstraníte pomocí silikonové nebo dřevěné špachtle. Když pánev vychladne, umyjte ji jako obvykle.

Prací mýdlo pomůže na odstranění mastnot a usazenin. Můžete ho použít na jakékoliv nádobí kromě hliníkového. Budete potřebovat 72 % mýdlo na praní. Nejprve ho nastrouhejte na středním struhadle a hmotu rozložte na pánev. Nalijte na něj vodu, kterou pomalu zahřejte, ale nevařte. Když je voda horká, dejte pánev pryč ze sporáku a nechte stát několik hodin. Poté ji klasicky umyjte.

Některé metody používaly už naše babičky

Tento trik je ideální na čištění hliníku, litiny, duralového a ocelového nádobí. Také jeho pomocí odstraníte odolné nečistoty, jako je silná vrstva mastnoty nebo uhlíkových usazenin. Postup byste měli provést ve velké nádobě, do které se bude pánev vejít.

Nejprve do nádoby nalijte vodu, poté ji dejte na sporák a přiveďte k varu. Poté stáhněte oheň a do vody přidejte nastrouhané mýdlo na praní. Poté přidejte půl sklenice silikátového lepidla, které je známé spíše jako tekuté sklo nebo kancelářské lepidlo. Po nalití do vody nalijte ještě půl sklenice jedlé sody nebo kalcinovaného analogu. Po důkladném promíchání ponořte špinavou pánev. V závislosti na intenzitě nečistot by pánev měla zůstat namočená 1-4 hodiny.