Nejlepší bělidlo na světě má celá řada hospodyněk doma, jen o tom ještě neví

Fotografie: iStock

Nemůžete se vynadívat na své bělostně čisté záclony? Těší vás pohled na bílou halenku zářící jako čerstvě napadaný sníh? S přibývajícím věkem bohužel bílé prádlo ztrácí na své oslnivé bělosti a ta se většinou mění na různé odstíny žluté a béžové. Pokud je pro vás představa předčasného zežloutnutí prádla nepřijatelná, mohl by vás zaujmout některé typy na domácí bělení.

Ujistěte se, že doma máte:

  • Hořčičný prášek
  • Amoniak (čpavek)
  • Peroxid vodíku

Hořčice zatočí s mastnotou

Na kuchyňských utěrkách, zástěrách a ubrusech přibývají s dobou používání hojně mastné skvrny. Těm se v kuchyni při přípravě jídla zkrátka nevyhneme. Existuje ovšem jeden neuvěřitelně jednoduchý trik, jak s nimi zatočit. Sežeňte si hořčičný prášek. Dvě lžíce tohoto prášku nasypte do horké vody a nechte přejít varem. Roztok přeceďte a na noc do něj naložte prádlo. Uvidíte, že ráno budou mastné skvrny minulostí.

Věčně bílé ručníky

Bílé ručníky vykazují vysokou tendenci časem žloutnout. Bělení syntetickým bělidlem v tomto případě nedoporučujeme. Vyzkoušejte alternativní cestu a při praní ručníků přidejte k pracímu prášku trochu amoniaku.

První dojem sice nebude příliš voňavý, ale odměnou vám budou dokonale vybělené ručníky s projasněným vzorem. Čpavek zároveň funguje i jako dezinfekce a odstraní z prádla choroboplodné zárodky.

Bílá jako nová

Pro vybělení dalších kousků prádla, ať už ponožek, spodního prádla, košil nebo triček, doporučujeme výrobu vlastního domácího prostředku s bělícími účinky. Vyrobíte ho z běžně dostupných a levných chemikálií.

Na přípravu roztoku budete potřebovat padesát gramů pracího prášků, šest polévkových lžic kuchyňské soli, jednu lžíci čpavku a jednu lžíci peroxidu vodíku. Všechny zmíněné látky rozmícháme asi v deseti litrech vody. Prádlo ponoříme do roztoku a necháme odstát několik hodin. Na závěr je nutno prádlo vyprat v pračce při režimu jemného praní.