Zašlý koberec může opět vypadat jako nový. Stačí použít suroviny, které máte běžně po ruce

Fotografie: Freepik

Snem každé ženy je mít útulný byt, kde se nejen její rodina, ale i návštěva bude cítit příjemně. Negativní dojem z našeho obývacího pokoje, který je obvykle centrem celého bytu, nám může tvořit zašlý a špinavý koberec. Naučte se, jak jej obnovit a zbavit nechtěného zašpinění.

Málo lidí ví, jak správně pečovat o svůj koberec. Často se raději přikláníme k tomu, že buď skvrny na koberci ignorujeme anebo zvažujeme koupi koberce nového. Ani jedno z těchto řešení není nutné. Se skvrnami si snadno poradíme díky přípravkům, které se běžně vyskytují v domácnosti. Skvrny odstraňujeme vždy směrem ke středu, abychom zabránili jejich šíření. Vyhněme se také přímé aplikaci vody, kobercům více svědčí čištění suché.

Jednoduché, ale velmi efektivní řešení

Nejjednodušším způsobem jak si poradit se skvrnami na koberci je jedlá soda v kombinaci se solí. Nejdříve celý koberec důkladně vysajeme, abychom ho zbavili prachu a nečistot. Poté si připravíme směs ze soli a sody a to v poměru 1:1. Takto připravenou směsí posypeme celý koberec. Pokud máme nějaké místo hodně znečištěné, můžeme použít štětec pro vstřebání směsi do hlouběji uložených vláken. Necháme působit 20 minut a poté koberec důkladně vysajeme.

Fotografie: Unsplash

Užitečným pomocníkem s boji se starými skvrnami je také obyčejný ocet. Ocet jednoduše smícháme s vodou, do vzniklé směsi namočíme kartáč a ošetříme tím zašpiněné oblasti. Následně necháme na koberci působit po dobu 20 minut a poté koberec očistíme suchým hadříkem ve směru vláken. Vzhledem k tomu, že ocet je velmi aromatický, doporučuje se po aplikaci v místnosti otevřít okna a pořádně ji vyvětrat.

Nepříjemný zápach a otlačeniny od nábytku

Nepříjemně také může působit zápach, který se z koberce šíří po delší době jeho používání. S tímto problémem nám pomůže několik obyčejných čajových sáčků. Čajový sáček rozřízneme a posypeme jím postižené místo na koberci. Necháme působit 30 minut a poté zameteme. Pokud nejsme schopni nalézt přímo skvrnu, odkud nepříjemný zápach pochází, posypeme čajem celý koberec. Tento postup je vhodný pouze pro tmavé koberce.

Fotografie: Unsplash

Na koberci se také velmi často objevují promáčkliny, které způsobuje umístění nábytku. Nevzhledný problém nám poté způsobí, pokud se rozhodneme nábytek přestěhovat na jiné místo v místnosti. Nezoufejte, i toho se dá jednoduchým způsobem zbavit. Bude nám k tomu stačit obyčejná žehlička s funkcí napařování. Pára pomůže zvlhčit jednotlivé vlasy koberce a učiní je tak pružnějšími. Následně je stačí pročesat a zvednout pomocí obyčejné kuchyňské vidličky. Vyvarujte se ale přímého dotyku žehličky kobercových vláken. Mohlo by dojít k jejich spálení.

Zdroj: TheSpruce