Pěstování zázvoru v domácnosti zvládne i úplný začátečník. Mějte vždy po ruce čerstvý kus

Fotografie: Depositphotos

Zázvor je jedním z nejznámějších a nejchutnějších koření, které známe. Obsahuje hromadu vitamínů a minerálů, jako například vitamíny A, B1, B2, C, E a minerály jako je draslík, hořčík, sodík a fosfor.

Zázvor je protizánětlivý a antioxidační. Tlumí bolest, takže je hojně využíván při osteoartróze na zmírnění bolesti a ztuhlosti svalů, pro ty samé účinky jej využívají i sportovní nadšenci, kteří po intenzivním tréningu chtějí ulevit svalům. Bylo také prokázáno, že efektivně tlumí menstruační bolest, mnohé ženy dokonce říkají, že funguje lépe než kdejaká analgetika.

Dále je využíván i při zažívacích potížích. Lidé, co pomalu tráví anebo po jídle pociťují nepříjemné pocity bolesti mohou sáhnout po zázvoru, protože urychluje vyprazdňování žaludku.

Použití zázvoru

Zázvor se používá převážně v asijské kuchyni, ovšem můžete ho použít v jakémkoliv pokrmu, pokud to uznáte za vhodné. Nejlépe však vyniká v rybích a masitých pokrmech, jako je kachna či vepřové maso. Dále se používá i jako koření do perníčků.

Fotografie: Pixabay

Ovšem nejlepší užití zázvoru v kuchyni je, když si z něj uvaříme čaj. Zázvorový čaj je skvělý, pokud se chceme zbavit nachlazení, pročistit si dýchací cesty nebo jen jednoduše pročistit celé tělo. Na zázvorový čaj budete potřebovat:

  • 1 l vody.
  • 1 větší kousek zázvoru.
  • Citrónovou šťávu.
  • Organický med.

Zázvor oloupeme a nastrouháme. Zalijeme ho vroucí vodou a necháme zhruba 10-15 minut luhovat. Čaj poté přecedíme přes velmi jemné síto, přidáme citrón a med podle chuti.

Jak si zázvor pěstovat doma

Zázvor v dnešní době koupíme skoro v každém obchodě, ovšem dodavatelé většinou zeleninu i ovoce stříkají chemikáliemi, aby vypadaly čerstvě a vydrželi tak déle. Proto je lepší koupit bio zázvor v zelinářství či od jiného, důvěryhodného dodavatele.

Zázvor po koupi namočíme do vody na jeden den. Mezi tím, než na něm vyraší kořínky a stonky, si přichystáme nádobu, ve které si jej hodláme pěstovat. Lepší je nádoba široká a nízká, než vysoká a úzká. Kořeny zázvoru totiž rostou převážně horizontálně (do stran), než do hloubky.

Nádobu naplníme hlínou a zázvor do ní kořeny dolů a stonky nahoru položíme. Poté jej zasypeme vrstvou hlíny, 3-5 cm, a dobře zalejeme. Zázvor umístíme na teplé, ale stinné místo a za pár týdnů byste měli vidět první známky růstu. Zázvor si takto můžete pěstovat donekonečna a už jej nikdy nebudete muset kupovat.