Nenáročná i léčivá. Tajemství tlustice, o kterých ví jen zlomek jejích majitelů

Fotografie: Depositphotos

Tlustice je stále oblíbenější pokojovou rostlinou. Své místo má i v tradičním učení Feng Shui, odkud plyne přesvědčení, že přitahuje hojnost. To však není ani zdaleka vše. Tato drobná dřevina má celou řadu dalších vlastností, které řadě lidí zůstávají utajeny.

Nenáročná, přesto citlivá

Tato rostlina z čeledi tlusticovitých, jejímž přirozeným prostředím je jižní Afrika, nevyžaduje přílišnou péči. Přesto se může stát, že začne zničehonic chřadnout. Jak je to možné? Tradiční teorie zabývající se energiemi uvádí, že právě tlustice, jejíž latinský název je Crassula ovata je schopna absorbovat negativní energii a zdravotní neduhy.

Pokud se tedy v domě, kde se nachází, objeví nepříjemná situace nebo dojde k onemocnění některého z členů rodiny vážnější chorobou, projeví se to i na stavu tlustice.

Tlustice není sama o sobě jedovatá. To však neznamená absenci jakéhokoliv rizika. Pro sukulenty rodu crassula je typická jejich schopnost akumulovat nebezpečný arsen, a to nejčastěji z půdy, v níž je zasazena.

Tento prvek, jenž může výrazně ohrozit lidské zdraví, je v zemině určené pro pokojové rostliny obsažen jen zřídkakdy. K něčemu takovému může dojít zejména v případech, kdy zemina pochází z neověřených zdrojů.

Fotografie: Depositphotos

Od hmyzího bodnutí po zmírnění příznaků artritidy

Je-li však rostlina zdravá a krásná, vězte, že může přinést nejen hojnost, ale také blaho po zdravotní stránce. Obsahuje totiž silice, jež mají silné antibakteriální a antivirové účinky. Šťáva v ní obsažená zároveň přispívá ke zmírnění zánětů. I přes řadu pozitiv není vhodná pro každého – zejména ne pro těhotné a kojící ženy a děti do 12 let.

Vhodná je i jako přípravek proti kožním problémům, jako je akné, opar či hmyzí bodnutí. Za tímto účelem je vhodné vymačkanou šťávu uložit na několik hodin do lednice. V případě akné jí potírejte postižené místo každé 3-4 hodiny, při léčbě oparu každou hodinu. Poradí si však i s hmyzím kousnutím.

Šťáva z tlustice je vhodná i jakožto léčba poranění pokožky, jako jsou škrábance, říznutí, mozoly či popáleniny. K tomu postačí na poraněné místo přiložit rozřízlý list. Popáleniny lze takto léčit pouze v případech, kdy rána není otevřená a netvoří se puchýře.

Účinná je i v případě artritidy – v tomto případě je třeba využít čerstvě vymačkanou šťávu a pravidelně ji aplikovat přímo na postižené místo.