Roztrhané punčochy nemusíte vyhazovat, naleznou celou řadu dalších užitečných využití

Fotografie: Freepik

Nylonové punčocháče najdete u většiny šatních skříní žen. Jejich trvanlivost je ale kratší, než se může zdát. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte, brzy se na nich objeví oko nebo díra.

Nylon se začal používat v roce 1935. Vymyslel ho zaměstnanec americké společnosti DuPont a o pět let později už se do výroby dostaly punčocháče z tohoto syntetického zázračného vlákna. Hned si tento materiál ženy oblíbily a punčochy se staly základních prvkem dámského šatníku.

Jestliže se roztrhnou, můžete je ještě dále využít

Nylon je silnější než ocel a tenčí než pavučina. Nestojí za to ho tedy vyhazovat, pokud už neposlouží jako punčocháče. Rozkládá se více než 30 let a najde i jiné využití v domácnosti. Můžete z nich udělat domácí koule na praní. Jak se bube pračky otáčí, naráží na povrch oděvu, odstraní z něj nečistoty a zabrání slepení prádla, pokud je v bubnu hodně oblečení.

Do punčochy můžete nakapat několik kapek éterického oleje, které do punčochy zabalte. Nebudete tak potřebovat aviváž, a i tak bude prádlo příjemně vonět. Dalším využitím je skladování cibule. Dobré větrání jim zajistíte v dřevěných bednách, látkových pytlík nebo proutěných koších. Je ale těžké dávat pozor na to, aby vám nezplesnivěly všechny, pokud se objeví jediná cibule, která hnije.

Naše babičky používaly jednoduchý a efektivní způsob skladování cibule za pomoci punčoch. Nejednou to někomu může přijít vtipné, ale tato metoda funguje a chrání cibuli před rozpadem, plísněmi a hnilobou. Stačí vložit cibuli, udělat uzlík, a postupovat takto dál až po naplnění punčocháčů. Výsledná cibulová „noha“ by měla být zavěšena na chladném a suchém místě. Když cibuli potřebujete, jednoduše ji odříznete, a ostatní zůstanou na svém místě.

Fotografie: Freepik

Punčocháče ochrání boty před vlhkostí

Každá domácnost by měla být v lékárničce ricinový olej. Společně s punčochami můžete vytvořit prostředek, který chrání boty před vlhkostí a také boty snadněji vyleštíte. Je to skvělá náhrada za houbičky. Stačí jen nakapat pár kapek oleje na boty a punčochami promazat.

Barvení vajec na Velikonoce je krásný zvyk, u kterého zapomeneme na všední starosti, navíc se mohou zapojit také děti a vykouzlit krásné vzory. I tady můžete využít staré punčochy. Syrové vejce zalijte studenou vodou. Připravte si listy bylinek nebo jiných rostlin a také cibulové slupky.

Každé vejce obalte nylonovými punčochami, takto připravená je dejte do hrnce, kam jste nalili potravinářské barvivo. Vejce musí být úplně potopená. Vařte do měkka, opláchněte ve studené vodě, opatrně odstraňte punčochy a nechte vejce uschnout.

Na punčochy můžete také přilepit cibulové slupky nebo listy bylinek, ty přichyťte na vejce nití a poté uvařte. Staré punčochy rozhodně nevyhazujte, protože existuje spousta možností, jak je využít.