Instalatér prozradil tajemství údržby pračky, díky kterému vám vydrží sloužit celé roky

Fotografie: Freepik

Dnes mnozí z nás žehrají na to, že jakmile skončí záruka, tak se spotřebič, a je jedno, který se rozbije. No, možná na tom něco bude, ale my se dnes podíváme na pár triků, které nám pomohou jejich životnost dost prodloužit, pokud jinak fungují. Konkrétně bude řeč o pračkách. Tento neocenitelný pomocník v našich domácnostech si zaslouží určitě víc, než jen párkrát do roka vytřít.

Po skončení každého praní

Když z pračky vyndáte prádlo, všude jsou zbytky vody. Nestačí jen nechat otevřená dvířka. Lepší je vzít hadřík a otřít je do sucha. Předejte tím tvorbě plísní, protože těm se ve vlhku dobře daří. Stejně tak otřete gumové těsnění v plnícím otvoru. Dále ho můžete čas od času namazat olejem, který zajistí, že guma zůstane měkká a nebude puchřet.

Vhodný je ricinový olej. Minimálně 1x za rok se doporučuje také gumu vyndat ven, vyčistit dosedací plochu, a promazat. I zde se mohla vytvořit plíseň, nebo houba, a ta se může dostat i do vašeho prádla.

Prací buben a vnitřek pračky

Bubny se dnes vyrábějí z materiálů, které nepodléhají tolik korozi jako ocel. Přesto, pokud máte tvrdou vodu, se v něm a také v hadicích mohou usazovat vápenaté a hořečnaté soli. Na ty nejvíce platí kyselé prostředí.

Kyselina citrónová, ocet. Nalijte do pračky 1 – 2 litry octa, přisypte pár lžic kyseliny a nastavte vyvářku. Pračku zavřete a zapněte bez prádla. Po skončení bude buben jako nový. Stejně tak hadice, vnitřní část čerpadla.

Filtr na nečistoty

Po skončení cyklu vyšroubujte uzávěr čistícího otvoru a případné nečistoty odstraňte. Mohou tam být zbytky látek, knoflíky, kamínky, nebo i jiné věci.

Pokud tam jsou krusty z prášku, zkuste je opatrně mechanicky odstranit, nebo alespoň narušit a pak čištění dokončit kyselinou. Zátku následně zašroubujte. Ve filtru zůstává voda, a tak před vyšroubováním zátky dejte pod pračku hadry. Nebudete pak muset vytírat celou koupelnu.

Zásobník na prací prášek a aviváž

Ten jde obvykle z pračky vyndat. Prvotní vyčištění obstaral prací program s použitím octa a kyseliny. Všechny nečistoty a usazeniny se nepodaří odstranit, tak ho vyndejte a kartáčkem a horkou vodou s přídavkem octa, sody ho důkladně očistěte. Usazeniny mohou bránit nasypání prášku do pračky, čímž se zbytky usazují v něm. Stejné platí i o aviváži.

Odborné vyčištění dalších komponent

Buben pračky je uložený na ložisku, stejně jako převodové ústrojí. Proto se vyplatí čas od času nechat zkontrolovat ložiska, jejich promazání, vůle, napnutí řemenu, a kontakty. Zabráníte tím zadření ložisek, nebo spálení motoru.

Technik současně prohlédne čerpadlo, zkontroluje těsnost hadic, řídící jednotku. Porucha některé této části může znamenat, že si budete muset koupit novou. Pokud jsou všechny další části v pořádku, je částka za takovou kontrolu nepoměrně menší, než za nákup nového přístroje.

Občas také zkontrolujte napouštěcí hadici, a zavírací mechanismus v ní, a také vypouštěcí hadici včetně sifonu. Pak se vám nestane, že by mohlo dojít k poškození a voda vám vyplaví byt.