Rychlé a efektivní metody čištění žehličky. Prodlužte výrazně její životnost

Fotografie: Depositphotos

Myslíte si, že žehličku stačí po každém použití otřít hadříkem a zbavit vody v nádržce? Rozhodně by mělo dojít k důkladnějšímu vyčištění, jedině tak se zbavíte usazenin vodního kamene a špíny, která se na povrchu může usazovat.

Vodnímu kameni lze jednoduše předcházet – stačí používat destilovanou vodu. Pokud do žehličky lijete pouze vodu z kohoutku, můžete na jejím povrchu nacházet usazeniny vodního kamene, které mohou znečišťovat žehlené oblečení. Uvolňuje se v podobě bílé drolící se hmoty a je téměř nemožné jej po zažehlení, ke kterému může omylem dojít, z oblečení dostat. Jak žehličku důkladně vyčistit a zbavit se tak všech těchto nepříjemných komplikací, doprovázejících tuto pro většinu hospodyněk neoblíbenou činnost?

Fotografie: Freepik

Prohledejte spíž a skříňky v kuchyni

Právě tam totiž najdete vše potřebné pro efektivní vyčištění nejen žehličky, ale i řady dalších domácích přístrojů. Například obyčejný ocet dokáže díky svým dezinfekčním vlastnostem naprosté zázraky. Stačí jej smíchat s vodou v poměru 1:1 a naplnit nádrž žehličky až po okraj. Následně ji zapněte a nechte 10 minut tekutinu odpařovat. Dojde k odstranění veškerých usazenin vodního kamene a dalších nečistot z vnitřku žehličky.

Může vás překvapit barva tekutiny, která bude vytékat z otvorů na spodní straně žehličky – pokud ji používáte delší dobu a zatím jste ji takto důkladně nečistili, bude mít tmavě hnědou barvu. Nezapomeňte místnost, ve které čištění provádíte, řádně větrat.

Jistě si dokážete živě představit zápach, který se bude linout po domě při odpařování octového roztoku. Po 10 minutách zbytek roztoku vylijte a žehličku naplňte destilovanou vodou. Opět ji nechte několik minut tekutinu odpařovat, aby došlo k odstranění octového zápachu. Stejným způsobem lze použít sáček kyseliny citronové smíchaný se sklenicí teplé vody.

Fotografie: Freepik

Připáleniny na žehlící ploše? Žádný problém

Někdy se stane, že se při žehlení příliš rozptýlíme zajímavější činností, jako je například telefonování s kamarádkou nebo surfování na internetu – u odvážnějších z nás dochází i k tanci za doprovodu vlastního zpěvu, což může vést ke spálení žehleného kousku oblečení. Následky jsou viditelné i na žehličce. Opět nám bude nápomocný ocet, který smícháme se dvěma čajovými lžičkami jedlé sody. Vzniklou pastu naneseme na žehlící plochu a krouživými pohyby pečlivě očistíme stopy po spálení. Necháme chvíli působit a poté otřeme hadříkem z mikrovlákna. Znečištěné otvory jednoduše vyčistíte štětičkou používanou k čištění uší. Výbornou metodou je také posolení starého kousku oblečení a následné přežehlení. Nečistoty se tak mechanicky odstraní.

Zdroj: Goodhousekeeping