Proč je důležité správně skládat prádlo a jak na to

To, že si máme prádlo skládat, není žádná novinka. Tato činnost je tak automatická, že nad ní nějak hlouběji nepřemýšlíme. Správně složené prádlo ale má několik benefitů. Pomačkané oblečení ovlivňuje více věcí, než by se na první pohled mohlo zdát.

Zmačkané oblečení jako zdroj špatné nálady

Zmačkané prádlo špatně vypadá. Navíc ale přitahuje negativní energii. Nevěříte? Tak si to pojďte vyzkoušet. Vezměte dvě vypraná trička. Jedno zmačkejte a dejte do skříně. Druhé vyžehlete a pověste na ramínko. Po pár dnech si na sebe oblečte nejprve zmačkané. Jak se cítíte? Není to nic příjemného, že? Vezměte si vyžehlené tričko. Hned se budete cítit lépe!

Oblečení netvoří jen naši image. Ovlivňuje také naše pocity. Naučte se ho správně skladovat. Čisté a upravené oblečení je klíčem k tomu dobře vypadat a dobře se cítit. Vyplatí se vám investovat čas ho pečlivě ve skříni uspořádat. Jak na to?

  • prádlo před uložením složte
  • na ramínko dávejte vždy jen jeden kus oblečení

Skládání prádla máme většinou naučené z dětství. Děláte to ale správně? Tak například kalhoty. Ty musíte nejdřív narovnat a poté přeložit tak, aby byla jedna nohavice přeložená proti druhé. Poté je přeložíte napůl, aby se spodek nohavic dotkl pasu. Velkým hříchem je ukládání více kusů oděvu na jedno ramínko. Kolikrát na něj dáme tolik věcí, až praskne. Většina lidí se bojí dávat blůzy nebo košile na poličky ve skříni. Přitom jenom stačí, když je dobře složíte.

U košile nejdříve zapněte všechny knoflíčky. Otočte ji, aby předek směřoval k podložce. Narovnejte ji a přeložte rukávy v ramenou tak, aby se jejich konce dotýkaly dolní části košile. Spodní část košile poté ohnete. No a poté už ji jen uložíte na poličku.

Už nikdy nežehlete ponožky!

Kdo by měl rád žehlení. Navíc žehlení ponožek. Jenže zmačkané ponožky nejsou nic příjemného. Nezoufejte. Máme pro vás návod, jak efektivně složit ponožky, že budou krásně rovné. A vy se nebudete muset zdržovat u žehlícího prkna. Vezměte obě ponožky a dejte je na sebe tak, aby se dotýkaly na patách. Gumičku jedné pak přetáhněte přes druhou. Vytvoříte malý balónek. Ten uložte ve skříni.

Pořádek v šatníku, pořádek v životě

Prádlo už máme hezky složené a šup s ním do skříně. Jak ale takovou skříň či šatnu vhodně zorganizovat? Pokud to uděláte ledabyle, riskujete, že si v ní brzy uděláte nepořádek. Jak chcete něco ve spěchu najít, když nevíte kam sáhnout? Existuje několik způsobů, jak na to. Vyberte si ten, který vám nejlépe vyhovuje. Oblečení můžete

  • dávat na hromádky
  • skládat metodou KonMari

Oblečení vyskládané v úhledných hromádkách je zřejmě nejčastější typ organizace. Oděvy můžete třídit například podle stylu, barvy, příležitosti, oblíbenosti, a tak dále. Fantazii se meze nekladou. Někdo zase oblečení prostě jen skládá na sebe, dokud není hromádka příliš velká. Tahle metoda má ale háček. Hromádka zkrátka není příliš stabilní. Pokud chcete vytáhnout něco ze spodu, většinou se vám celá zhroutí. A vy musíte skládat znovu. To není nic příjemného.

Metoda KonMari

Už jste o ní slyšeli? Není to nic složitého. Oblečení po složení ještě srolujete do ruličky. Ty pak skladujete jednu vedle druhé, místo toho, abyste je kladli na sebe, jako to děláte s běžně složenými kusy. Tato metoda je skvělá, pokud nemáte moc místa a chcete natěsnat co nejvíce triček do šuplíku či malé poličky. Nebo když balíte na dovolenou.

Ať už si vybere jednu nebo druhou metodu, nezapomeňte na jednu věc. Ta je totiž pro udržení pořádku ve skříni důležitá. Abyste uvnitř udrželi řád a věděli, kam sáhnout, rozdělte si každou poličku na půl. Letní oblečení dejte doprostřed, zimní a podzimní/jarní na kraje.

Fotografie: DepositPhotos