Levné čistící prostředky zbaví koberec skvrn stejně dobře jako ty drahé z obchodu a nikdy nezklamou

Fotografie: Freepik

Koberce jsou celkem náročné na údržbu. Zejména pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. I tak ale můžete vyčistit skvrny snadno a rychle za pomocí rad vyzkoušených odborníky.

Obtížné skvrny nejlépe neutralizujete smícháním bílého octa a vody v poměru 1:4. Směs nalijte na skvrnu, přikryjte ručníkem a párkrát přejeďte napařovací žehličkou nastavenou na nejvyšší množství páry. Zvláštní, ale účinný trik vás zase zbaví skvrn od krve. Velmi účinným čističem jsou v takovém případě totiž obyčejné lidské sliny. Dostatečně silně plivněte na krvavou skvrnu a vyčistěte ji hadříkem.

Fotografie: Freepik

Soda s octem nikdy nezklame

Univerzálním domácím čističem, který zabírá dokonce i na koberce, je jedlá soda a ocet. Společně vytváří chemickou reakci, která velmi dobře odstraňuje i odolné skvrny. Tento trik se doporučuje spíše na světlé koberce. Vyzkoušet můžete i směs složenou z třetiny peroxidu vodíku a dvou třetin vody, do které přidáte několik kapek citronového esenciálního oleje. Nejen, že vás snadno zbaví skvrn, navíc celou místnost provoní svěží citrusovou vůní.

Skvrny od rtěnky se odstraňují jen velmi obtížně. I těch se ale můžete zbavit pomocí WD-40. Stačí ho pomocí malé přiložené hadičky nastříkat přímo na skvrnu a nechat působit. Poté použijte mýdlo, abyste z koberce odstranili jak rtěnku, tak WD-40. A co třeba takové skvrny od červeného vína? Na pomoc si vezměte peroxid vodíku a jar na nádobí. Tato směs mimochodem velmi dobře účinkuje i na jiné skvrny.

Fotografie: Freepik

Éterické oleje zničí zápach

Pokud si chcete vyrobit domácí pěnu na čištění koberců, není nic jednoduššího. Vezměte mýdlo, bílý ocet, čpavek a jar na nádobí. Směsí pak stačí koberce vydrhnout. Skvrn od zvířat se zase rychle zbavíte smícháním octa a horké vody. Pokud se chcete zároveň zbavit i zápachu, přidejte jedlou sodu s několika kapkami éterického oleje, který zápach neutralizuje. Používejte tyto triky při každém čištění koberců a budou zářit čistotou.

Zdroj: Goodhousekeeping