Odstraňte plísně a pachy z pračky jednou provždy, aniž byste museli volat opraváře praček

Fotografie: Freepik

Pračka patří mezi nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti. Ačkoliv se může zdát, že z povahy svojí funkce by měla být neustále čistá, často je tomu právě naopak. Nečistoty z oblečení, nedostatečné větrání bubnu pračky a usazování pracích prostředků mohou mít za následek nejen nepříjemný zápach, ale vlivem vlhkého prostředí často dochází také k nežádoucímu vzniku plísní.

Pravidelné čištění pračky prodlouží její životnost a ušetří peníze

Nečistoty a plísně se usazují kromě bubnu také v zásobníku na prací prášek a zejména kolem gumového těsnění, nezapomeňte se tedy zaměřit i na tato místa. Pokud váš zásobník nejde vyjmout, můžete ho propláchnout vroucí vodou a pokusit se ho co nejlépe vyčistit pomocí starého zubního kartáčku a čisticího prostředku.

Pokud je vaše gumové těsnění zasažené plísní, která nejde odstranit, nezbývá než těsnění vyměnit. V opačném případě by plíseň mohla zasáhnout i vyprané oblečení, což může mít neblahý vliv na zdraví vaší rodiny.

Tekutý čistič s chlorem a citronová šťáva zbaví vaši pračku zápachu i plísní

Pro důkladnou očistu vaší pračky budete potřebovat:

  • tekutý čisticí prostředek (nejlépe s obsahem chloru)
  • houbičku
  • gumové rukavice
  • 25 g citronové šťávy

Nejprve důkladně vyčistěte buben i všechna dostupná místa teplou vodou, abyste se zbavili nahromaděných nečistot. Poté naneste na gumu i do bubnu rovnoměrně jakýkoliv čisticí prostředek určený k čistění praček (nejúčinnější jsou ty s obsahem chloru). Zavřete dvířka pračky a nechejte přípravek dvě hodiny působit.

Po uplynutí této doby zapněte pračku v režimu máchání. Poté nalijte citronovou šťávu do přihrádky na prací prášek a zapněte pračku na nejvyšší teplotu. Po skončení programu bude zářit jako nová! Tento postup podle potřeby opakujte a nezapomeňte, že preventivní údržba výrazně prodlužuje životnost vaší pračky.

Nejdůležitější je prevence: dostatečně větrejte a udržujte buben i těsnění v suchu

Jedním z největších viníků nepříjemného zápachu linoucího se z pračky a vzniku plísní je nadměrná vlhkost. Málokdo totiž po pracím cyklu setře zbytky vody z těsnění a dvířek pračky, přitom tento úkol zabere půl minuty a zamezí nepříjemnostem. Důležité je také nechat po vytažení mokrého prádla dvířka dokořán, aby mohl buben důkladně vyschnout. Pomůže i čas od času zapnout pračku na nejvyšší teplotu, aby se rozpustily usazené zbytky prášku.