Efektivní způsob čištění okenních rámů od nečistot, které se nahromadily přes zimu

Fotografie: Depositphotos

Jaro máme tu a s ním spojený úklid domácnosti. Většinou se jedná o důkladný a hluboký úklid, který zahrnuje vyklízení skříní, ale i mytí oken.

S příchodem jara chce většina lidí svou domácnost mít vyleštěnou, svěží a krásnou. Krásně svítící sluníčko, které nás přímo vybízí k úklidu. Ovšem najdou se místa, která dají při úklidu pořádně zabrat a mnoho lidí je nečistí s velkým nadšením. Jedná se především o okenní rámy a posuvné dveře. Máme pro vás řešení, které nám prozradila jedna zkušená máma. Nyní můžete své okenní rámy vyčistit bez zbytečných potíží.

Fotografie: Freepik

Jak čistit okna

Okenní rámy jsou skutečným sběračem prachu a jiných nečistot. Přes zimu se takové špíny na rámech nahromadí opravdu hodně. Vše je v pořádku a děje se tomu tak ve všech oknech. Až na to, že tyto místa jsou tak šíleně špatně přístupné. Řešení je ovšem velmi jednoduché a jsme si jisti, že doma máte vše, co bude potřeba. A jestliže ne, všechny produkty koupíte levně v běžných obchodech.

Pokud chcete vyčistit těžko dostupná místa zasažená silnými nečistotami, použijte jedlou sodu a peroxid vodíku. Tyto dvě suroviny dohromady vytváří dokonalý čistič na okenní rámy. Čištění bude snadné a jednoduché. Stačí když navlhčíte okenní rámy a posypete je jedlou sodou, poté nalijte do lahve s rozprašovačem peroxid a postříkáte s ním sodu. Vznikne pasta, kterou necháte pět minut působit. Po této době bude stačit, když sodu setřete hadříkem z mikrovlákna. Pokud doma nemáte peroxid, lze jej nahradit lihovým octem. Rohy rámů dočistěte pomocí špejle na čištění uší.

Malé způsoby čištění

Nejlepší bude, pokud před čištěním vysajete. Také kromě sody můžete použít roztok z vody a amoniaku. Budete potřebovat sklenici vody a jednu polévkovou lžíci amoniaku. Nejen, že odstraníte nečistoty, ale také vaše zažloutlé rámy získají svou dávnou bílou barvu. Dále můžete použít mýdlo nebo prací gel. S těmito dvěma surovinami půjde čištění pomaleji, ale pokud nic jiného doma nemáte, osvědčí se i mýdlo a gel.

Fotografie: Freepik

Čistič oken

Není potřeba k čištění oken používat agresivní chemikálie. Použijte vodu, glycerin a amoniak. Smíchejte 30 mililitrů vody, deset lžiček glycerinu a pár kapek amoniaku. S výslednou tekutinou vyleštěte okna. Použijte papírové utěrky. Glycerin vytvoří na okně neviditelný film, který bude chránit sklo před nadměrným prachem, a navíc okna budou vypadat lesklejší.

Závěrem

Jsme si jistí, že tyto rady vám vždy přijdou vhod, když budete umývat okna, která jsou po zimě špinavá. I když mytí oken není nejpříjemnější záležitostí, stojí za to ji alespoň jednou ročně udělat. Koneckonců prach, ale mnohdy i plíseň na oknech, se při větrání dostane až do místnosti a poté tyto látky dýcháme.

Zdroj: Redakce