Domácí zálivka na pokojové rostliny za pár korun strčí do kapsy drahá kupovaná hnojiva

Fotografie: Freepik

Kvetoucí pokojové rostliny jsou překrásné a každé další poupě s sebou přináší radost. Ale aby nás naše rostliny pravidelně těšily krásnými květy, samotné zalévání nemusí stačit. Důležitou roli hraje adekvátní osvětlení, správné přesazování, teplotní podmínky, výběr půdní směsi a vlhkost vzduchu.

Dokonce i zkušení pěstitelé květin vynakládají velké úsilí, aby jejich rostliny rozkvetly. Známe jednoduchý a efektivní způsob, díky kterému nádherně rozkvétají i ty nejzatvrzelejší pokojové rostliny.

Ricinový olej: ideální doplněk v kosmetice i při péči o květiny

Ricinový olej je absolutně bezpečný produkt, který má také širokou škálu jedinečných vlastností. Je hustý a viskózní a je nepostradatelný pro péči o výrobky z hladké kůže, do které se dobře vstřebává, což jí dodává pružnost a vodoodpudivé vlastnosti. Obsahuje obrovské množství několika důležitých kyselin:

  • kyseliny ricinové,
  • kyseliny linolové,
  • kyseliny palmové,
  • kyseliny olejové.

Díky přítomnosti těchto látek snadno proniká do vlasových folikulů, nasycuje je živinami a stimuluje růst vlasů. Mnoho žen používá ricinový olej k péči o pokožku obličeje. Ricinový olej má také antiseptické vlastnosti a používá se při výrobě léků, mastí, rtěnek a krémů.

Zázračná zálivka pro pokojové rostliny: ricinový olej s vodou

Hnojiva a stimulanty pomáhají pokojovým rostlinám rozkvétat. Může se jednat o hotové směsi nebo o přírodní prostředky. Jedním z nich je právě ricinový olej. Příprava je nenáročná, stačí jen smíchat lžičku oleje s litrem vody.

Voda použitá k naředění ricinového oleje by měla být alespoň 2–3 dny odstátá. Aby olej v neředěné formě nespálil kořeny rostliny, musí být směs opravdu důkladně promíchaná.

Aplikujte směs včas a používejte nejvýše třikrát ročně

Vhodnou dobou pro použití této speciální zálivky je období těsně před tím, než se na rostlinách objeví první malé pupeny. Jeho účinnost bude vyšší, pokud nejprve prolejete substrát obyčejnou vodou z kohoutku.

Ricinový olej je poměrně stabilní, ale je nejlepší ho neuchovávat déle než dva roky, časem může žluknout (a v tomto stádiu už není vhodný ani na zálivku). Jde o levný přírodní prostředek, který může být užitečný pro každého pěstitele. Květiny tuto zálivku milují, ale neměli byste ji používat častěji než 2–3krát ročně.