Domácí vývar proti celé řadě nemocí s vysokým obsahem přírodního kolagenu

Fotografie: Freepik

Domácí silný vývar se hodí nejenom jako ideální strava při nemoci, ale nabízí také celou řadu zdravotních výhod pro udržování krásy. Jenže aby mohl takový vývar splňovat všechny tyto předpoklady a nabídnout našemu organismu skutečně to nejlepší, musí být správně připraven.

Co budete potřebovat pro perfektní domácí vývar?

Základním předpokladem pro přípravu kvalitního, silného a výživného vývaru jsou co nejvíce kvalitní ingredience. Nejlépe uděláte, pokud vyberete rovnou bio kvalitu z ověřených zdrojů. Připravte si tedy následující:

  • 3 kilogramy kostí s dostatkem masa (drůbeží nebo vepřové)
  • Zeleninu – mrkve, petržele, celer, cibuli
  • Zhruba 3 litry vody nebo podle požadovaného počtu porcí
  • Bobkový list – zhruba 4 kusy
  • Nové koření – několik kuliček
  • Klasická nebo himálajská sůl pro dochucení

Příprava výživného vývaru

Jakmile máte k dispozici všechny důležité ingredience, přichází na řadu příprava vývaru. Zde platí, že vše má svůj čas a získat kvalitní výsledek zkrátka bude chvíli trvat. Nejdříve si opláchněte maso a vložte ho do velkého hrnce, kam přidáte vodu o vhodném množství. Omyjte, očistěte a nakrájejte také zeleninu, kterou přidáte rovnou do hrnce.

K tomu přidejte bobkový list a několik kuliček nového koření pro lepší aroma polévky. Vývar nechte pomalu vařit na mírném plameni zhruba 6 hodin.

Uvidíte, že získáte daleko lepší výsledek v porovnání s obyčejnou rychle vařenou polévkou. Následně přidejte podle chuti sůl. Dobře připravený vývar poznáte tak, že se kosti rozpadají, což znamená, že se z nich uvolnily cenné živiny.

Před podáváním nezapomeňte vývar přecedit přes cedník. Po ochlazení se tento skutečně vydatný vývar může při použití většího množství masa a kostí proměnit v tužší rosol či želé. Rozhodně to však není na závadu a spíše jde o ukázku, že obsahuje dostatek důležitého kolagenu.

Proč je vývar zdravý a prospěšný?

Opravdu silný vývar, který se promění doslova v kolagenové želé má celou řadu pozitivních dopadů na lidské organismus. Představuje cenný zdroj glutaminu, jehož dostatečné množství pomáhá se správnou funkcí střev či léčbou střevních klků.

Dalším příznivým vlivem je posilování kvality pokožky a vlasů právě díky obsahu kolagenu. S vývarem zlepšíte také regeneraci po sportovním výkonu a podpoříte správnou funkci jater.

Dostatečný příjem kolagenu a příbuzných látek, které najdete právě ve vývaru, pomáhá také při potížích s klouby a slouží jako účinná prevence pro optimální zdraví chrupavek. Síla vývaru spočívá také v posilování činnosti imunitního systému, což potlačuje rozvoj infekcí a nejrůznějších nepříjemných zánětů.