Neberte deprese na lehkou váhu. Rozpoznejte je včas a bojujte s nimi

Fotografie: Freepik

S tou větou se mnozí z nás setkávají často: „Mám depku!“ Někdy nám vylítne z úst ani nevíme jak a možná taky proto depresi většina společnosti nevnímá jako nemoc, ale pouze jako špatnou náladu.

O tom, jak se k depresi stavět a jak svým blízkým pomoci se dočtete v tomto článku. Nejedná se o rady odborníka, nýbrž o doporučení naší čtenářky, která si depresí sama prošla a nyní se snaží šířit osvětu.

Nemávejte nad tím rukou

To se týká jak blízkých, tak i samotného člověka, který má podezření, že by depresí mohl trpět. Nikdo z nás nedokáže neustále sršet jen dobrou náladou, občas přicházejí i špatné dny, kdy se nám chce schoulit do klubíčka a nikam nevylézat. Ovšem u člověka trpícího depresí je tento stav téměř konstantní. Jakákoliv chuť k životu se vytrácí, osoba má problém se vůbec usmívat, s kamennou tváří se snaží roboticky vykonávat pouze nutné činnosti. Je poněkud obtížné detekovat, zda osoba v našem okolí depresí trpí.

Mnohé z nás totiž ani nenapadne, že deprese je nemoc a měla by se léčit. Prostě se podivujeme, proč má ten či onen stále špatnou náladu, dokonce můžeme sklouznout i k tomu, že se mu vysmíváme, snažíme se problém bagatelizovat. Nic z toho ale opravdu nepomáhá.

Fotografie: Pixabay

Naslouchejte a nesnažte se radit

Blízkého člověka bychom měli v prvé řadě vážně vyslechnout a zdržet se jakýchkoliv zlehčujících komentářů a dobře míněných rad. Pokud se ukáže, že špatná nálada přetrvává již delší dobu a nejspíše plyne z nějaké konkrétní myšlenky, která se mohla stát až obsesivní, je vhodné navštívit odborníka. Tím je myšlen psycholog či psychiatr, který dokáže odborně pomoci. Neznamená to však, že je naše pomoc u konce.

Měli bychom stav dotyčného monitorovat, snažit se poskytnout mu útěchu a možnost se vymluvit, dát mu najevo že jeho pocity plně chápeme. Deprese jsou náročné jak pro osobu jimi trpící, tak i pro její blízké. Navíc může trvat poněkud dlouhou dobu, třeba i rok.

Brzká pomoc je zásadní

Nikdy si nemyslete, že si můžete pomoci sami. Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí depresí trpí, neodkládejte návštěvu psychologa. Jejich ambulance jsou v dnešní době přeplněné a čekací doba může být i několik měsíců. Za tu dobu se stav pacienta může ještě zhoršit. Návštěva psychologa přitom může znamenat výraznou pomoc při léčbě.

Pokud máte obavy ohledně finanční stránky, někteří z nich jsou vázáni na pojišťovnu a za jejich návštěvu nic neplatíte. Nebojte se zeptat do telefonu a pokud služby budou zpoplatněny, sestřička vám jistě ráda poradí někoho, kdo je s pojišťovnou smluvně svázán.

Fotografie: Pixabay

Okolí o tom nemusí vůbec tušit

Sám si člověk obvykle pomoci nedokáže a je otázkou času, kdy by mohly začít vyvstávat myšlenky na ukončení života. Teď si možná říkáte že tohle už je příliš. Ale ne, není. Deprese je zákeřná nemoc, která může přijít kdoví odkud i do rodiny, která je navenek velice spokojená. I ti nejbližší si vůbec nemusí všimnout, že jí osoba trpí.

Pokud se například manželka manželovi nesvěří, muž může žít v absolutním nevědomí, že je něco špatně. I příčina může být triviální a pro okolí zcela hloupá. Pokud chcete svému blízkému pomoci, pamatujte tedy na jedno zásadní pravidlo: Nikdy neberte pocity na lehkou váhu!