Nejčastější příčiny bakteriální pneumonie. Její včasné odhalení je důležité pro následnou léčbu

Fotografie: Freepik

Bakteriální pneumonie je nejčastěji způsobena záškrtem, kdy se voda dostane do plic a způsobuje dušnost. Diagnostika využívá mimo jiné tomografii, ultrazvuk, rentgen plic a kultury, které umožňují výběr vhodného antibiotika. Bakteriální pneumonie je nakažlivá, proto byste si na ni měli dávat velký pozor.

Mezi hlavní příznaky patří:

  • přetrvávající kašel,
  • bolest na hrudi,
  • hemoptýza (vykašlávání krve).

Jaké jsou příčiny bakteriální pneumonie?

Hlavní příčinou komunitní bakteriální pneumonie u dospělé populace po celém světě jsou tři druhy streptokoků, a to streptococcus pneumoniae, haemophilus influenzae a moraxella cathrrealis. Nejčastější izolovanou bakterií v pacientově biologickém materiálu je plicní streptokok. Tyto bakterie způsobují zánět průdušek a alveol. Reakce nastává, když se v plicích objeví tekutina obsahující imunitní buňky a bakterie.

V průběhu infekce klesá aktivní povrch výměny plynů v plicích, což pacient pociťuje jako dušnost. V některých případech je postup atypický a připomíná virovou infekci. V tom případě je obtížné najít změny na rentgenovém snímku plic a samotný pacient může hlásit jen suchý kašel.

Fotografie: Freepik

Pamatujte, že bakteriální pneumonie je nakažlivá a můžete ji chytit tak, že zůstanete blízko sebe. Mezi lidmi se přenáší vzduchem, ale také přes ruce, když se dotknete úst.

Léčbu bakteriální infekce řeší antibiotika

Hlavní léčbou bakteriální pneumonie jsou antibiotika, první volbou je amosycyklin. V současné době se upřednostňují vysoké dávky a krátká doba léčby. Je důležité včasné nasazení antibiotik, aby se zabránilo intestinální dysbakterióze. Pokud je léčba neúčinná, přidáme kyselinu klavulonovou. Pokud existuje podezření na atypickou pneumonii, lze použít doxycyklin, azithromycin nebo klarithromycin.

Během lékařské návštěvy je nutné před zahájením léčby doxycyklinem zmírnit všechny onemocnění kostí. Terapeutická pleurální punkce je indikována, pokud je v plicích významné množství volné tekutiny.

Podpora léčby je také velmi důležitá. Založena je na vhodné terapii komorbidit, jako je cukrovka, která vyžaduje intenzivnější inzulínovou terapii.

Jaké je riziko neléčené nemoci?

Neléčená pneumonie vede k řadě zdravotních komplikací. Nejčastější komplikací jsou pleurální adheze. Pokud se u pacienta objeví pleurální reakce, která nebyla léčena, může dojít k další infekci a vzniku pleurálního empyému. Tekutina v pleurální dutině může být také encystována a brání plicím ve správné expanzi při vdechování, opakovaná hemoptýza může způsobit anemozaci pacienta.

Existuje také riziko, že zanícená plicní tkáň bude trvale fibriotická a trvale zhorší funkci dýchání. U starších pacientů představuje riziko vzniku sepse. U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním může obecně zhoršit jejich potíže.