Posilte imunitní systém svých dětí. Jednou z cest je očkování

Fotografie: Freepik

Imunitní systém je úžasný mechanismus lidského těla. Jeho posílení je celkem jednoduché, ačkoli samotný imunitní systém nic jednoduchého není. Skládá se z jednoduchých bariérových funkcí (jako je pokožka nebo hlen v nose) až po složitější systémy, jako jsou například bílé krvinky, které si pamatují, jaké infekce jste měli dříve.

Stále se učíme

Obor, který se zabývá imunitním systémem, se nazývá imunologie. A i když dnes již víme poměrně mnoho o imunitním systému a jeho funkcích, stále je prostor pro objevování. Mnoho lidí věří, že řešení několika hlavních lékařských hádanek, jako jsou rakovina a revmatická onemocnění, jednoho dne najde právě imunologie.

Co dělat pro posílení imunitního systému vašeho dítěte?

Odpověď na tuto otázku není zcela jednoduchá. Musíte se zeptat na několik dalších otázek:

  • Která část imunitního systému se ve skutečnosti posiluje?
  • Toho vitaminu nebo těch změn ve stravě?

To znamená, že je třeba vědět, kterou část imunitního systému posilovat. V reklamě často slýcháme, že ten a ten produkt posílí náš imunitní systém. Odpověď ale je, že neexistují žádné produkty, které aktivně posilují váš imunitní systém. Ve skutečnosti můžete udělat jen velmi málo pro aktivní posílení imunitního systému.

Žádné léky nedokážou posílit imunitní systém

Máme mnoho různých typů, které mohou regulovat a zpomalit imunitní systém, avšak skutečný lék, který by jej aktivně posiloval, chybí. Až na jednu výjimku a to už jste věděli: vakcíny.

Fotografie: Freepik

Když očkujeme své děti, dáváme jejich imunitnímu systému mikroby, který nechceme, aby onemocněli, ale v oslabené formě. Přestože je mikrob buď mrtvý, nebo oslabený a děti po něm neonemocní, je ve vakcíně přítomno jeho dostatečné množství, aby imunitní systém mohl mikrob najít a identifikovat.

Jak fungují vakcíny?

Bakterie, které podáme dítěti jako vakcínu, způsobí to, že je imunitní systém identifikuje a naprogramuje část bílých krvinek tak, aby byly připraveny pro případ, že se bakterie vrátí. Pokud ano, jsou tyto buňky připraveny a bakterii rychle a efektivně odstraní. V tom spočívá síla imunitního systému. Veliká výhoda je to, že celá řada vakcín je hrazena státem – na rozdíl od nejrůznějších doplňků stravy pro posilování imunity.