Rakovinu děložního čípku dokážete odhalit podle jasných příznaků již v raném stádiu

Fotografie: Pixabay

Rakovina děložního čípku je jednou z nejčastějších forem rakoviny u žen. Přesněji je hned druhá. Jedná se o onemocnění, které dokáže ženě převrátit naruby život. Příznaky rakoviny děložního čípku jsou z počátku velmi plíživé a nenápadné.

Právě proto se proti ní mnoho žen pro jistotu nechává očkovat. Způsobuje ji virus, který nemusí způsobit jen rakovinu děložního čípku, ale způsobuje ji nejčastěji. Mimo jiné může ten samý virus způsobit tato onemocnění:

  • rakovinu dělohy
  • rakovinu vaječníků
  • rakovinu vagíny
  • rakovinu vulvy

My se ale v tomto článku budeme věnovat pouze rakovině děložního čípku, kterou jsme začali.

Fotografie: Pixabay

Příznaky rakoviny děložního čípku

Když se dostaví rakovina děložního čílku, nejčastěji nastávají tyto problémy: nenormální vaginální krvácení, bolesti v podbřišku, problémy s močením, otoky, ale třeba i nepravidelný menstruační cyklus.

Být opatrná a začít řešit problém byste měla už v situaci, kdy se u Vás objeví nenormální vaginální krvácení, tedy krvácení mimo menstruaci. Může se jednat o náhodné krvácení, o krvácení po pohlavním styku, ale třeba i po menopauze. Toto všechno jsou jasné známky toho, že s Vámi není něco v pořádku.

I bolesti v podbřišku mohou být spojené s rakovinou děložního čípku. Tedy v situaci, kdy se bolest v podbřišku netýká premenstruačního syndromu, ten samozřejmě nemá s rakovinou vůbec nic společného.

Fotografie: Pixabay

Zbystřete, i když najdete krev v moči, nebo se Vám bude jen špatně močit po delší dobu. Pokud už jste v pokročilejším stádiu a rakovinový nádor je tak velký, že tlačí na močové cesty, může být velmi náročné vyloučit z těla ven potřebnou tekutinu.

Pokud se začne shromažďovat přílišné množství vody v nohách, které Vám začnou často otékat, také se jedná o problém, který byste měli ihned začít řešit. Může se stát, že se jedná o rakovinu děložního čípku, ale nemusí to být právě ona. Otoky nohou jsou příznaky mnohých dalších onemocnění, proto byste neměla dělat předčasné závěry a požádat o pomoc svého lékaře. Určitě bude vědět více než vy.

Jedním z dalších příznaků může být i rychlé a nevysvětlitelné hubnutí. Rychlá ztráta váhy pro lidské tělo rozhodně není problém, se kterým se snadno vyrovná. Tělo v boji proti rakovině děložního čípku vytváří nadměrnou produkci bílkovin, která má za úkol bojovat proti nádoru. Bílkoviny velmi rychle rozkládají tuky a pak může docházet k rychlé ztrátě váhy.