Řeč těla prozradí mnohem více, než si myslíte. Dávejte si při komunikace pozor na celou řadu věcí

Fotografie: Depositphotos

I když se snažíte vyhnout přímému pohledu nebo jen nevědomky udržujete odstup, všechny tyto signály umí říct mnoho o tom, co právě cítíte k druhé osobě.

Pokud na vás někdo udělal dobrý dojem, bylo to nejspíš tím, že jeho neverbální projev byl přívětivý a celkově odrážel jeho dobrou náladu. Výzkum, který byl prováděn Princetonskou univerzitou dokázal, že během desetiny vteřiny si dokážete vytvořit názor na člověka podle jeho řeči těla. Tento druh neverbální komunikace dokáže ukázat, co bychom chtěli vyjádřit, ale naopak i to, co bychom chtěli skrýt. Vnímáme ji pomocí gest, pohybů těla, výrazu v obličeji nebo tónu hlasu.

Pouhá slova nestačí

Příkladem tohoto tvrzení by mohla být nabídka k sňatku. První muž je se svou drahou polovičkou doma, každý se věnuje své aktivitě a on nahlas řekne: „Jsem do tebe zamilovaný. Chceš si mě vzít?“ Druhý muž vezme svou milou na krásné místo, usmívá se, klekne si a vytáhne krabičku s prstýnkem. „Jsem strašně nervózní a nevím, co říct. Ale co myslíš, vezmeme se?“ Zavřete oči a představte si oba scénáře.

Fotografie: Pixabay

Slova prvního muže jsou objektivně velmi krásná, slova druhého muže působí objektivně méně hezky, přesto by se většina žen přiklonila k romantické nabídce druhého muže. Tomu sice chyběla ta správná slova, ale využil způsoby, které z této chvíle vytvořily nezapomenutelný zážitek a působil laskavěji než ten, který slova hledat nemusel, ale nedal výjimečné chvíli žádnou důležitost. Proto jsou činy důležitější než slova. Vždy odhalí pravou tvář a záměry, které se mohou za sladkými slovy schovat.

Fotografie: Freepik

Tělo prozradí vaši náladu i postoj

Pravdou je, že občas se snažíme, ať už z jakéhokoliv důvodu, skrýt naše emoce. Strach, smutek nebo žárlivost ale prozradí naše mimické vrásky. Upřímně šťastný člověk má při úsměvu viditelné vrásky kolem očí, kdežto neupřímný úsměv většinou poznáte na první pohled. Lež můžete snadno odhalit pomocí gest. Pokud si protějšek při rozhovoru často sahá na nos, bradu nebo uši, je pravděpodobné, že se vám snaží něco zatajit. První dojem je proto důležitý v partnerských i pracovních vztazích.

Fotografie: Freepik

Podání ruky by mělo být přiměřeně pevné. Postoj s vyrovnanými zády vás ukáže jako sebevědomou osobu. Pokud chcete působit důvěryhodně, vyhněte se křížení rukou i nohou a dlaně mějte vždy obrácené nahoru. Nervózně budete působit, jestliže si při rozhovoru budete pohrávat s vlasy, mobilem nebo dáte ruce do kapes. Očnímu kontaktu se nevyhýbejte, ale nebuďte příliš agresivní a občas odkloňte pohled do strany. A pokud to neumíte, nepředstírejte, vaše tělo vás vždy prozradí.

Zdroj: VeryWellMind