Zahradník radí, jak správně skladovat mrkev, aby vydržela, co nejdéle čerstvá

Fotografie: DepositPhotos

Pokud jste zvyklí koupit si v obchodě vždy jen pár kousků mrkve pro víceméně okamžitou spotřebu, níže uvedené rady příliš nevyužijete. Jsou určeny především pro ty, kteří mají větší množství mrkve a chtějí ji co nejdéle uchovat zdravou a chutnou. Možná mají vlastní výpěstky a možná dostali několik bedýnek od přátel a potřebují poradit, jak s tímto množstvím správě naložit.

Doporučené způsoby ukládání mrkve

Pro začátek je důležitý vlastní výběr mrkví pro uskladnění. Vyhněte se mrkvím se zelenou špičkou a také těm, které jsou jakkoli poškozené nebo neúplné. Rovněž se nedoporučuje ukládat mrkev v blízkosti jiných druhů zeleniny, zejména brambor nebo jablek, protože pak ztrácí svou výraznou chuť. Myslete rovněž na teplotu vzduchu, která by neměla klesnout pod 4 °C.

K uskladnění mrkve můžete použít některých z následujících doporučených způsobů:

  • piliny nebo dřevěný popel: mrkve rozložte do vhodné krabice nebo bedýnky, zasypejte je pilinami nebo dřevěným popelem, nádobu nijak nezakrývejte a umístěte ji na místě s co nejmenším přístupem světla
  • písek: jedná se o metodu velice oblíbenou mezi zahradníky, a to pro její jednoduchost a účinnost; vrstva mrkví se zasype vrstvou písku, přičemž je zapotřebí dbát na to, aby písek nebyl ani suchý, ani příliš mokrý.
Fotografie: Pixabay

V obou výše uvedených případech by se jednotlivé mrkve neměly vzájemné dotýkat. Důležité je také provádět průběžnou kontrolu uskladněné zeleniny a ihned odstraňovat vadné kousky, aby se například plísně nerozšířily i na ostatní plody.

Jak skladovat mrkev, když máte jen balkon

Pokud máte k dispozici pouze balkon, a nikoliv například sklep nebo jiný vhodný prostor pro skladování zeleniny (pařeniště, skleník), můžete využit i ten. Výše uvedené způsoby skladování můžete přiměřeně použít i pro skladování na balkoně, jen je třeba pamatovat na to, že mrkev by neměla být vystavena ani mrazu a ani přímému působení slunečních paprsků.

Fotografie: Pixabay

Pro skladování na balkoně použijte ideálně přepravky, které mají otvory. Ty totiž zabezpečí cirkulaci vzduchu. Kromě pilin, písku nebo dřevěného popela můžete přepravku vysypat také například suchými slupkami cibule nebo rašelinou.

Pokud není množství mrkve příliš velké, můžete si dát práci se zabalením každé mrkve zvlášť do novinového papíru. Ten totiž pomůže udržet mrkev déle v potřebné kvalitě.