Špatné návyky se podepisují i na vzhledu rtů. Vrátit jim jejich svěží a mladistvý vzhled je možné bez ohledu na věk

Fotografie: Depositphotos

Možná jste zvyklí pečovat o svou pokožku, pravidelně ji čistíte a ošetřujete krémem. Ale co vaše rty? Ty si také zaslouží péči.

Stárnutí a některé nevhodné návyky se časem podepíší i na vzhledu rtů. S jejich tvarem toho bohužel moc nenaděláte, pokud nejste příznivci kosmetických úprav a výplní. Přesto můžete pravidelnou péčí o rty dosáhnout toho, aby vypadaly svěže a mladistvě, i když vám už není dvacet. Jakou péči byste tedy měly rtům věnovat a čemu je lepší se vyhnout? Více prozradila lékařka Kathryn Watson.

Základem pěkných rtů je hydratace

Základem pro zdravou a pevnou pokožku je kromě péče i správná hydratace. A to platí i pro rty. Zanedbáváte-li pitný režim, zkuste to napravit. Na vašich rtech se to pozitivně odrazí. Co vašim rtům rozhodně neprospívá, je kouření. Nejenže přispívá k rychlejšímu stárnutí pokožky, ale potahování z cigarety v pozdějším věku vytvoří výraznější mimické vrásky nad horním rtem. A s těmi se nelehce bojuje.

Vyrobte si přírodní peeling

K pravidelné péči o rty by měl patřit peeling. Stejně jako na pokožce i peeling rtů napomůže k odstranění odumřelých buněk, pročištění i potřebnému prokrvení. Kůže na rtech je však velmi jemná, a proto ji musíte ošetřovat velmi šetrně. Ideální peeling z domácích surovin získáte smícháním lžičky medu a lžičky cukru.

Fotografie: Pexels

Rty si navlhčete teplou vodou a krouživými pohyby masírujte oblast medovou směsí. Poté vše opláchněte vodou. Tento peeling ošetří i suché a popraskané rty. Jestliže se vám zdá směs na rty příliš hrubá, vyzkoušejte měkký zubní kartáček. Ten by měl být nový a s jemnými štětinami. Opět rty navlhčete vodou a jemně rty promasírujte. Jsou-li vaše rty hodně popraskané, opakujte masáž i následující dny, dokud je nezbavíte suchých šupinek.

Dodejte rtům živiny

Po peelingu ošetřete rty výživovým sérem. To si můžete připravit smícháním lžičky medu se lžičkou olivového nebo kokosového oleje. Místo medu můžete použít i aloe vera. Směs vetřete do rtů a nechte deset minut působit, poté opláchněte teplou vodou. Pokožka rtů bude hloubkově vyživená a hydratovaná, zároveň vaše rty rozjasní.

Chraňte rty před vysušením a UV zářením

Aby nedocházelo k vysušování rtů, a to obzvlášť v zimním období, pravidelně používejte ochranný balzám s UV filtrem. Můžete si vyrobit i vlastní z čistě přírodních surovin. Rozpusťte dvě lžíce kokosového oleje s jednou lžící tekutého včelího vosku. Nalijte ji do malé čisté nádoby a nechte ztuhnout. Do balzámu můžete přidat i pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Prokrvení rty zpevní a oživí

Pokud vás trápí užší a méně výrazné rty, můžete vyzkoušet některé domácí produkty, které rty silně prokrví, zpevní a oživí jejich vzhled. Můžete vyzkoušet více variant. Do půl lžičky olivového nebo kokosového oleje přimíchejte osminu lžičky kajenského pepře, nebo čtvrt lžičky skořice, či 5 kapek extraktu z máty peprné. Pro super rychlé řešení si můžete rty potřít čerstvě oloupaným zázvorem, odvážnější z vás pak papričkou jalapeňo.

Zdroj: Healthline