Jak správně pečovat o své ruce a vyhnout se tak jejich nadměrnému vysoušení

Fotografie: Depositphotos

K vysoušení pokožky rukou dochází nečekaným způsobem. K dehydrataci pokožky rukou dochází např. častým mytím. Zjistěte, jak si připravit domácí zábal a vyhnout se tak vzniku prasklin na kůži.

Suché ruce v poslední době trápí velkou část populace. Přispívá k tomu velmi časté mytí a aplikace různých desinfekčních prostředků. Pokožka ruky vlivem těchto přípravků ztrácí svou vlhkost, začíná být drsnější a následně dochází k jejímu popraskání. Na obnovu popraskané kůže ale nestačí obyčejné krémy, je potřeba zábal pro regeneraci kožních buněk. Zábaly, použitelné na unavené ruce si můžete snadno vyrobit doma. Většina potřebných ingrediencí se nachází v každé domácnosti.

Příčiny suchých rukou

Důvodů, proč jsou naše ruce suché, může být mnoho. Mezi ty nejobyčejnější patří časté umývání a nadměrná aplikace desinfekčních gelů. Mezi závažnější onemocnění, které se mohou projevovat vysušením rukou, se řadí atopická dermatitida, problémy s ledvinami nebo se štítnou žlázou. Může se jednat také o příznak nedostatku vitamínu A, který je potřebný pro regeneraci pokožky.

Fotografie: Unsplash

Kromě vnitřních příčin jako jsou různá dermatologická onemocnění, mohou mít na suché ruce vliv i vnější faktory. Mezi ty se řadí mráz, suchý vzduch v místnosti, silné čistící a desinfekční přípravky používané na úklid a také obyčejná voda. Velmi časté umývání rukou má totiž na naši pokožku opačný vliv, než by se čekalo – výrazně ji dehydratuje. Časté mytí zbavuje pokožku vrstvy mazu, která tvoří ochranou složku. Dochází tím k rychlé ztrátě vlhkosti a následnému zdrsnění a vzniku nepříjemných prasklin.

Sáhněte do domácích zásob

Výroba regeneračních masek není nijak složitá a nepotřebujeme na ní žádné zázračné ingredience. Mezi jednu z nejjednodušších a nejefektivnějších masek se řadí maska připravená z medu. Med pokožku dokonale zvlhčí a dodá ji potřebnou regeneraci. Není potřeba jej s ničím kombinovat, prostě ho naneseme na ruce a necháme 10 minut působit. Dalším zázračným přípravkem je kokosový olej. Aplikace je obdobná jako u medu, po 10 minutách zanechává olej pokožku hebkou a hladkou.

Fotografie: Unsplash

Připravit si můžeme i domácí peeling. Na ten budeme potřebovat cukr a olivový olej. Cukr v peelingu nám pomůže odstranit odumřelou pokožku, zatímco olej pokožku zvlhčí a promastí. Peeling vznikne smíchání 5 ml oleje a lžíce cukru. Regenerační masku je možné připravit také kombinací vajec, brambor a smetany. Uvařený brambor rozmačkáme na kaši, smícháme s vejcem a poté se smetanou. Vzniklou směs naneseme na ruce, zabalíme do potravinářské folie a necháme hodinu působit.

Zdroj: MedLife