Všestranný pomocník jménem jedlá soda už i v kosmetice. Její unikátní vlastnosti lze využít i v péči o pleť

Fotografie: Depositphotos

Jedlá soda má antiseptické a antibakteriální účinky. V domácí kosmetice ji můžeme používat na pleť, vlasy, k bělení zubů nebo jako antiperspirant.

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda má mnoho skvělých vlastností. Ty se uplatňují především při úklidu domácnosti, kde dokážou nahradit zbytečnou chemii. Velmi dobře však poslouží i ke kosmetickým účelům. Můžeme ji použít jako šampon, peeling i antiperspirant. Zde je několik typů, jak jedlou sodu v kosmetice používat. Více prozradila lékařka Amy Richter.

Péče o pleť a jedlá soda

Díky svým antiseptickým a abrazivním účinkům se jedlá soda používá jako domácí peeling a dokáže bojovat i s akné. Na peeling si smíchejte 1 díl jedlé sody, 1 díl vody a 1 díl mletých ovesných vloček. Směs jemně krouživými pohyby vmasírujte do pokožky a umyjte teplou vodou. Tento peeling pomůže s odstraněním odumřelých buněk. Vločky vaši pleť zjemní a jedlá soda pomůže sjednotit její tón.

Pastu z jedlé sody a vody můžete použít na pupínky a akné. Jedlá soda si poradí s bakteriemi a akné se rychle zahojí. Nepoužívejte ji však na hluboce uložené akné, pouze na pupínky na povrchu pokožky. Čistící gel na pleť si vyrobíte z jedné lžíce medu s přimícháním lžičky sody. Směs jemně vmasírujte do pokožky a nechte působit 5–10 minut. Poté důkladně opláchněte teplou vodou. Vaše pokožka bude krásně vyčištěná.

Péče o vlasy, koupel a antiperspirant

Jedlou sodu můžete použít místo šamponu. Nasypte si ji do dlaní a vetřete ji do mokrých vlasů, stejně jako šampon. Nezapomeňte ani na pokožku hlavy a poté jedlou sodu z vlasů smyjte teplou vodou. Soda pomáhá z vlasů vymýt chemikálie z jiných kosmetických přípravků a vaše vlasy budou čisté a pružné.

relaxační koupel
Fotografie: Freepik

Jedlá soda je také skvělá jako antiperspirant. Smíchejte čtyři polévkové lžíce jedlé sody s deseti kapkami svého oblíbeného esenciálního oleje a směs vetřete do podpaží. Můžete ji použít také při relaxační koupeli. Stačí do vany přidat půl šálku jedlé sody. Tato koupel pomůže ke zklidnění pokožky a poradí si i se zarudlou pokožkou.

Na chodidla a péče o nehty

Pokud se potřebujete zbavit ztvrdlé kůže na nohou, smíchejte dvě lžíce jedlé sody s trochou vody a přidejte několik kapek levandulového oleje. Přisypte ještě i hnědý cukr. Nohy si namočte do lázně a poté ztvrdlá místa vydrhněte touto směsí. Důkladně opláchněte, chodidla natřete silnější vrstvou hydratačního krému a zabalte do ručníku. Takto alespoň 10 minut relaxujte.

Pastu z jednoho dílu sody a jednoho dílu vody můžete použít i na odstranění odumřelých buněk kolem nehtového lůžka. Ruce si poté umyjte v teplé vodě a pusťte se do další úpravy nehtů jako obvykle. Použít ji můžete i k vybělení zubů. Stačí zubní kartáček namočit do jedlé sody a přejet si touto směsí zuby. Vyhněte se ovšem jejich úpornému drhnutí, mohli byste si poškodit zubní sklovinu.

popraskané paty
Fotografie: Freepik

Jedlá soda má tedy opravdu široké využití a pomůže nám v domácí kosmetice s ledasčím. I tady však platí pravidlo „všeho s mírou“. Pokožka je na povrchu mírně kyselá, zatímco jedlá soda kyselinu neutralizuje. Přestože se kyselý film na pokožce brzy zase obnoví, denní čištění pleti jedlou sodou by mohlo vést ke zhoršení stavu pleti, pokud bychom její ochranu neustále narušovali.

Zdroj: Healthline