Lesk jako blesk aneb jak snadno vyčistit toaletu bez použití zbytečné chemie

Fotografie: Pxhere

Je velmi jednoduché koupit prostředek na čištění toalety, avšak ten obsahuje zdraví škodlivé látky. Použijte proto raději přírodní produkty, které toaletu také vyčistí.

Čištění toalety bývá pro většinu lidí ta nejvíc nepříjemná domácí práce. Toaleta je špinavá, prkýnko zažloutlé od moči a ještě k tomu nepříjemný zápach. Běžně dostupné přípravky z drogerie vaši toaletu sice skvěle vyčistí, ale obsahují mnoho chemikálií a látek, které vám mohou škodit, a navíc do odpadu nepatří. Jde to ale i bez použití těchto prostředků, postačí vám věci, které běžně koupíte v obchodě, nebo je dost možná máte i doma.

Čištění toalety bez použití chemikálií

Pro vyčištění a desinfekci záchodové mísy vám bohatě postačí hrnek bílého octa. Ten nalijte do mísy a nechte působit alespoň 30 minut. Po uplynutí doby působení nasypte do toalety hrnek jedlé sody a nechte ji působit ideálně hodinu. Nakonec mísu jen vyčistěte pomocí záchodové štětky tak, jak jste zvyklí.

Fotografie: Pixabay

Výroba domácího čisticího prostředku

K výrobě domácího prostředku na čištění toalety budete potřebovat vhodnou nádobu, nejlépe s rozprašovačem. Do láhve nalijte 500 ml vody, 500 ml bílého octa a asi 15 kapek citronového nebo levandulového esenciální oleje. Láhev uzavřete a zatřeste s ní, aby se vše důkladně promíchalo. Použití je snadné, jen postříkáte stěny mísy a necháte směs působit. Poté jen očistíte hrubé nečistoty pomocí záchodové štětky.

Čištění záchodového prkýnka

Časem se nečistoty nahromadí i na záchodovém prkýnku, to zežloutne a ztratí svůj lesk. Zářivě bílé a čisté bude, když opět použijete ocet a jedlou sodu. Smíchejte 1/2 hrnečku bílého octa s hrnkem vody a za použití rozprašovače je naneste na prkýnko, nechte působit 30 minut a poté otřete pomocí hadříku z mikrovlákna. Ocet prkýnko vydesinfikuje a zbaví všech bakterií.

Nyní přišel čas na jedlou sodu, kterou smícháte s vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Tu na něj naneste a nechte působit 20 minut a nakonec pomocí houbičky prkýnko vydrhněte. Pokud se objeví skvrny a nečistoty se napoprvé nevyčistí, postup opakujte. Abyste docílili krásného lesku a čistoty, použijte ještě bílý ocet s vodou a prkýnko vyleštěte.

Zázračná jedlá soda a bílý ocet

Ocet je přírodní kyselina, a právě díky tomu pomáhá odstranit vodní kámen, a je tedy vhodný i na čištění sprchy, umyvadla nebo vodovodních kohoutků. Je to i výborná desinfekce, protože má antibakteriální účinky a odstraní veškeré nečistoty. Je také dobré nalít malinko octa do nádoby, v níž je umístěna záchodová štětka, abyste zabránili množení bakterií.

Fotografie: Pixabay

Jedlá soda má abrazivní účinky, a proto je dokonalý pomocník při odstraňování hrubých nečistot. Působí také jako desinfekce a eliminuje zápach. Pro její bělicí účinky je skvělým doplňkem při úklidu toalety, ale i koupelny nebo kuchyně, využijete ji například i na připálený hrnec.

Proč nepoužívat chemická bělidla

Čisticí přípravky, které zakoupíte v drogerii, obsahují bělidla, která jsou škodlivá pro životní prostředí i pro vaše zdraví. Sice vám zaručí, že vše napoprvé krásně vyčistíte, ale jsou toxické. Mohou podráždit kůži, ale i způsobit dýchací problémy, pokud budete vdechovat výpary, které se při jejich použití uvolňují. Jestliže je smícháte s jinými čisticími prostředky, začnou se uvolňovat toxické látky, jěž způsobí bolest hlavy a nevolnost. Použitím přírodních produktů, jako je právě ocet nebo jedlá soda, předejdete zdravotním komplikacím.

Zdroj: Goodhousekeeping