Čtyři nejdůležitější vitamíny pro zdravé a silné vlasy

Fotografie: Freepik

Nedostatek vitamínů může mít negativní dopad na stav našich vlasů, proto je tak důležité dbát na pestrou a vyváženou stravu. Pokud jsou vaše vlasy slabé, tenké, křehké a náchylné k vypadávání, obohaťte svůj jídelníček o potraviny, které obsahují vitamíny prospěšné pro zdraví vlasů. 

Vitamíny skupiny B

Tyto vitamíny hrají klíčovou roli při tvorbě červených krvinek, které přenášejí kyslík celým tělem, což napomáhá i pokožce hlavy správně fungovat a produkovat nové vlasy. Vitamíny skupiny B mají zvláštní význam pro zdraví vlasů tím, že podporují jejich růst, zmírňují jejich vypadávání a šedivění. Nejužitečnější druhy vitamínu B jsou:

  • Vitamín B5 – známý též jako kyselina pantotenová, pomáhá zpomalit nástup prvních šedin. Nachází se ve vaječných žloutcích, ve vnitřnostech a v mléku. Najdeme ho také v avokádu a ve slunečnicových semínkách.
  • Vitamín B6 – bojuje především proti vypadávání vlasů. Jeho zdrojem jsou ořechy, vejce, mrkev a játra.
  • Vitamín B9 – aneb kyselina listová ručí za správný růst vlasů, zvyšuje lesk vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Jak už název napovídá, najdeme ji v listové zelenině, ale také v játrech, obilovinách a ořeších.
Fotografie: Freepik

Vitamín A

Všechny buňky v těle potřebují pro svůj správný růst vitamín A. To platí i pro růst vlasů. Jeho nedostatek způsobuje vypadávání vlasů. Příznivě působí na kořínky vlasů, které hydratuje a zamezuje tak suchosti vlasové pokožky a vlasů samotných.

Vitamín A najdeme ve značné míře v mrkvi, v citrusech, vejcích, ve špenátu a v mléčných výrobcích. Při doplňování tohoto vitamínu dejte pozor na to, že nejen jeho nedostatek, ale také nadbytek, způsobuje vypadávání a lámání vlasů, nevolnost a únavu. Proto se před jakýmkoliv doplňováním vitamínu A ve formě tabletek poraďte se svým lékařem. Potřebu tohoto vitamínu většinou pokryje pestrá strava.

Fotografie: Freepik

Vitamín D

Nejnovější studie ukazují, že vitamín D stimuluje vlasové folikuly a příznivě tak působí na růst vlasů. Dokonce pomáhá zregenerovat i buňky již poškozené, což dává naději lidem trpícím alopecií a hypokalcémií. Vitamín D je hojně zastoupen v rybím oleji, mořských rybách, v houbách, vejcích a ve vepřovém mase.

Vitamín E

Je to silný antioxidant, který chrání buňky těla před oxidačním stresem, který může vést ke ztrátě vlasů a k šedivění. Vitamín E zvyšuje krevní oběh, tím působí i na pokožku hlavy a vlasové kořínky, a je tak spoluzodpovědný za hustotu vlasů. Vynikajícími přírodními zdroji tohoto vitamínu jsou: slunečnicový olej, mandle a ořechy, klíčky, ryby a mléčné výrobky.