Potraviny, kterým je dobré se vyhnout, pokud je vám více než třicet let

Fotografie: Freepik

S postupujícím věkem vám některé základní potraviny mohou začít naopak uškodit. Vyvarujte se potravinám, které pro váš věk už nejsou vhodné.

S narůstajícím věkem se zvyšuje i riziko nejrůznějších onemocnění. Za některá onemocnění může nedostatek nebo naopak nadbytek některých živin či vitamínů. Proto je třeba se zaměřit na svou životosprávu upravenou dle svého věku.

Fotografie: Freepik

Kterým potravinám je lepší se vyhnout?

Tělo do třiceti let dokáže regenerovat mnohem snáz, než tělo po tomto věku. Proto je třeba se vyhnout některým potravinám, které mohou zapříčinit zvýšené hladiny cholesterolu nebo cukru v krvi a nebo odstartovat některou z nemocí. Pět nejčastějších potravin, které vám mohou naopak uškodit, jsou:

  • ovocný jogurt
  • sója
  • některé ryby
  • bílé pečivo
  • ovocný džus

Ovocné jogurty jsou velmi oblíbeným mléčným výrobkem. V chlazených regálech obchodů najdete nejrůznější příchutě i značky těchto ovocných jogurtů. I když se na první pohled zdá, že je tento produkt zdraví prospěšný, není tomu tak. V ovocných jogurtech je velké množství cukru, barviv, koncentračních látek, zahušťovadel nebo syntetických příchutí.

Zkuste nahradit tyto ovocné jogurty klasickým, mnohem zdravějším jogurtem bílým nebo řeckým. Do něj si můžete přidat jakékoliv ovoce, což je mnohem zdravější varianta.

Fotografie: Freepik

Doporučená denní dávka cukru je 38 gramů u mužů a 25 gramů u žen

Další potravinou, která by neměla převládat ve vašem jídelníčku, je sója. Tento rostlinný zdroj není doporučován mužům kvůli obsahu fytoestrogenů. Naopak pro ženy je však sója prospěšná i po 30 letech věku.

Vyvarovat byste se měli i některým rybám. Zejména ty, které jsou z farmových chovů, jsou nezdravě krmené a zdraví neprospívají. Proto je dobré věnovat původu výběru ryb velkou pozornost.

Bílé pečivo taktéž není vhodné pro každého jedince. Bílý chléb totiž nepřináší tělu žádné zdraví prospěšné živiny. Podle studií je jasné, že konzumováním tří krajíců bílého chleba denně může zapříčinit celkovou tělesnou nadváhu. S nadváhou se v pozdějším věku jen málokdo lehce vyrovnává.

Posledním produktem, který by bylo dobré omezit po 30 letech věku, jsou ovocné džusy. Velká část populace si myslí, že ovocné džusy jsou stejně zdravé jako ovoce samotné. Během procesu přípravy šťávy pro výsledný džus se totiž většina zdravých vitamínů a antioxidantů ztrácí. Naopak zůstává velké množství cukru, který v takové míře rozhodně nemůžeme považovat za zdravý.