Zvrácené zkrášlovací procedury minulosti. Co byli lidé ochotni podstoupit pro krásu

Fotografie: Depositphotos

Zdobení a nejrůznější úpravy vzhledu jsou staré jako lidstvo samo. Každá doba měla svůj ideál, kterému se chtěla každá žena přiblížit. Pro krásu byly ženy ochotné riskovat i život.

Některé procedury nebo používané chemikálie představovaly přímé ohrožení zdraví. Na to však lidé moc nedbali. Bylo to v módě a dělali to všichni. Mnohé procedury byly spojené i se společenským postavením, příslušností k nějakému kmeni nebo zdůrazněním bohatství. Nedělejme si však iluze, ti, co přijdou po nás, budou jednou nejspíš pohlížet s otevřenou pusou i na naše zkrášlování pomocí plastických operací a jiných zákroků.

Deformace lebky a nohou

Procedury tohoto typu patří asi k těm nejděsivějším. Tvarování lebky do protáhlého tvaru začalo už od narození. Dětem se hlavička tvarovala pomocí pevných pruhů látky nebo dřevěných prkének. Že to v řadě případů mohlo vést k poškození mozku, asi nikoho nepřekvapí. Přesto se tyto lebky nacházejí v Jižní Americe, ale i na Středním východě. Nešlo tedy o nějakou okrajovou kmenovou záležitost na malém území.

Malým Číňankám se zase svazovala chodidla. Tento zvyk se udržel přes tisíc let a některé takto zkrášlené ženy v Číně stále najdete. Přesně se neví, proč tento zvyk vůbec vznikl. Později se však stal symbolem krásy a zvyšoval šance ženy na výhodný sňatek. Svazování nohou probíhalo mezi 5–15 lety věku. Zahrnovalo lámání prstů i nártů, aby bylo chodidlo co nejmenší.

Nebezpečná kosmetika

Dobové barvy a líčidla obsahovaly nebezpečné chemikálie a těžké kovy. Jejich dlouhodobé používání pak mohlo vést k vážným zdravotním problémům i smrti. V 19. století obsahovala černá barva na vlasy olovo a dusičnan stříbrný. Ty způsobovaly poškození vlasů, kůže a plic. Dlouhodobé hromadění těchto látek v těle pak mnohdy zapříčinilo další vážné zdravotní problémy.

Fotografie: Freepik

Sulfid rtuťnatý neboli rumělka je minerál vznikající sopečnou činností. Vyrábí se z něj rtuť. Dělá krásnou červenou barvu. Problém je, že je vysoce toxický. Nikdo si s tím však hlavu příliš nelámal. Byl součástí tvářenek, pudrů, rtěnek i barev na vlasy snad po celém světě. I nízká hladina rtuti v těle může způsobovat podrážděnost, únavu, deprese a ztrátu koordinace. Dlouhodobě se hromadí především v mozku a ledvinách a může být příčinou jejich selhání.

Opravdu drastické hubnutí

Štíhlá postava byla v kurzu už mnohokrát v dějinách. A tak pokud měly ženy tu smůlu a narodily se v době kultu štíhlosti, byly ochotné podstoupit mnohé pro útlou postavu. Oblíbené byly pilulky s vajíčky tasemnice. Což o to, hubnutí šlo samo, ale za cenu velkých zdravotních potíží. Únava, bolesti hlavy, anémie, nevolnost a oslabený imunitní systém, to byly potíže, se kterými se muselo počítat.

Zdroj: Genial