Koření, které snižuje projevy úzkosti, zpomaluje stárnutí kůže a má pozitivní vliv na celkové zdraví organismu

Fotografie: Freepik

Předejděte možným onemocněním rakoviny a zpomalte své stárnutí. To a mnohem víc dokáže zařazení vanilky do vašeho jídelníčku.

Vanilka původně pochází ze střední Ameriky a patří mezi ta nejdražší koření světa. Používá se především díky nádhernému aroma a zajímavému dochucení jídel, nejen dezertů. Její použití můžete vidět také k léčebným procedurám nebo v kosmetice a parfémech.

Fotografie: Freepik

Vanilkové lusky používejte především k dochucení jídel

Lusky vanilky jsou hojně používané jako koření v jídle, nápojích i dezertech. Pozor, nikdy se nepleťte vanilku s vanilkovým extraktem, vanilin je totiž vyráběný chemickým procesem a s pozitivními účinky pravé vanilky nemá nic společného.

Skutečný vanilkový lusk nabízí mnoho zdravotních výhod, které jen tak v jiných potravinách rozhodně nenajdete. Vanilku můžete zakoupit v různém skupenství, nejčastější formou je sušený vanilkový lusk, nebo vanilková esence či extrakt. Vanilku můžete použít do kdejakých sladkých nápojů nebo při pečení nejrůznějších dezertů. Při vaření slaných pokrmů však nemusí být úplnou výjimkou.

Skvělým dochucovadlem je vanilka například v kávě, ve zmrzlinách nebo v jogurtu či smoothie. Dobře dochutí i omáčky nebo saláty a těstoviny.

Fotografie: Freepik

Které zdraví prospěšné složky najdete ve vanilce?

Vanilkový extrakt je bohatý na vitamín B6 a B12, skvělým doplňkem stravy je však vanilka také díky vápníku, hořčíku, fosforu a draslíku. Vanilka pomáhá pro úzkosti, proto při potřebě snížit stavy úzkosti zařaďte vanilkový extrakt do nápojů či dezertů. Její nádherná vůně pomáhá také při depresích či jiných duševních poruchách.

Vanilkový lusk má také antioxidační vlastnosti, proto ho často používá při výrobě i kosmetický průmysl. Výtažek z vanilky najdete v krémech i parfémech. Pomáhá proti přirozenému stárnutí pleti.

Za zmínku rozhodně stojí i skvělé pozitivní účinky v boji proti rakovinotvorným buňkám u typů rakoviny tlustého střeva nebo konečníku. Mimo jiné vám pomůže také  s onemocněním cév a předejde také možnému ucpávání cév.

Vanilka je zkrátka důležitou součástí lidského jídelníčku, jedině s ní můžete předejít možným nemocem a zdravotním problémům.

Zdroj: WebMD