Skrytá síla banánu aneb jaké benefity přináší konzumace tohoto oblíbeného ovoce našemu tělu

Fotografie: Freepik

Banány jsou celosvětově nejoblíbenějším ovocem, ve světě se jich vypěstuje ročně přes 145 milionů tun. Důvodů, proč byste je měli jíst i vy je vícero. A neměli byste vyhazovat ani slupku, i ta se řadí podle výzkumů vědců mezi superpotraviny.

Exotické a drahé superpotraviny? Zcela zbytečné! Velmi cenným ovocem výživovými látkami a účinky, které mají vliv zdraví, je banán. Ba co víc, velmi užitečná je také slupka, která se spolu s dužninou řadí mezi superpotraviny. Jaké výhody přináší konzumace banánů a jak využít slupku, která končí v koši?

Superpotravinou přes 100 let

Věděli jste, že banány už před více než 100 lety pojmenovali jako superpotravinu? Zatímco v tehdejší době oceňovali energetický přínos a praktické „balení“, dnes jsou známy také další benefity konzumace tohoto sladkého žlutého ovoce. Banán je vhodný pro doplnění zdravé energie, protože je tvořený z větší části z vody a sacharidů. Kromě toho obsahuje vlákninu, řadu zdraví prospěšných vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Fotografie: Freepik

Zdraví schované pod slupkou

Co se skrývá pod žlutou slupkou? Banány obsahují vitamíny řady B (pyridoxin, niacin, riboflavin, thiamin), C, D a E. Minerály zastupují hořčík, draslík, železo, vápník, měď, mangan nebo zinek. Banány obsahují účinné antioxidanty, které snižují vznik srdečních nebo degenerativních onemocnění, jedná se o dopamin nebo katechin. Banán napomůže překonat stres nebo únavu, dokonce se doporučuje při dietě.

Slupku nevyhazujte, ale snězte

Zatímco proti banánům nikdo nic nemá, asi neznáte nikoho, kdo by jedl banán celý včetně slupky. Je to však chyba, podle dietologů má slupka ještě větší výhody než dužnina samotná, protože obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, především vitamínu B6 a C, hořčíku a draslíku, díky tomu budete mít zdravé zuby, posílíte imunitu, fungování mozku i srdce. Podle vědců obsahuje slupka zralého banánu serotonin, který umí výtečně zatočit se stresem a umožňuje klidný spánek.

Chrání před volnými radikály

Slupky méně zralých banánů je vhodné konzumovat pro posílení imunity, protože obsahují antioxidanty chránící před volnými radikály a mají protirakovinné účinky. Zelené slupky mají obdobně jako zelený čaj vliv na trávení a umožňují detoxikaci, rezistentní škrob uzdravuje střeva a umožňuje růst probiotik ve střevní mikroflóře. Konzumací slupky také docílíte zklidnění podrážděné pokožky, vyrážek, svrabu nebo psoriázy.

Jaké slupky jíst?

Vhodné je vždy vybírat slupky bez chemického postřiku, protože běžně prodávané banány jsou ošetřeny pesticidy. Vždy banán řádně omyjte a zbavte nečistot. Slupky méně zralých banánů mohou chutnat trpce. V ostatních případech si můžete dopřát koktejl z celého banánu, mléka, špetky vanilky a pár kostek ledu. Slupky lze také užít pro odvar a přípravu banánového čaje.

Zdroj: Healthline