Příznaky, které upozorňují na možnou rozvíjející se Parkinsonovu chorobu v těle

Fotografie: Freepik

Parkinsonova choroba je bohužel nevyléčitelné onemocnění, které může trvat dlouhé roky. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění systémů zodpovědného za pohyby celého těla.

Pacienti se většinou léčí symptomaticky, proto je důležité umět poznat prvotní příznaky nemoci. Včasným nasazením léčby a rehabilitací se totiž může výrazně zpomalit průběh nemoci.

Jak se nemoc projevuje?

Zpočátku byl tento stav znám jako paralýza a třesení. První formální popis nemoci provedl až v roce 1817 anglický lékař James Parkinson, po němž je choroba pojmenovaná. Anatomický a biochemický základ nemoci byl objeven v 60. letech 20. století. Nejčastěji postihuje lidi nad 60 let věku a větší sklon k němu mají muži. Zřídka se ale objevuje i u mladších ročníků. Jaké jsou prvotní příznaky?

  • Porucha čichu
  • Depresivní nálada
  • Změna rukopisu
  • Problémy se spánkem, hyperaktivita během spánku
Fotografie: Freepik

Hyperaktivita ve spánku se projevuje zejména křikem, prudkými pohyby nebo dokonce zraněním těla. Co se týče rukopisu, pacient začíná psát menšími a menšími písmeny. Dále se může objevit zácpa, únava a slabost nebo bolesti ramen, což se často vysvětluje degenerací kloubů. Může také docházet k občasnému třesu rukou, který po nějaké době odezní. Pacienti někdy také přestanou pohybovat jednou rukou během chůze a celkově se pohybuje pomaleji.

Příznaky se často zaměňují

Žádný z těchto symptomů nemusí ovšem značit pouze Parkinsonovu chorobu. Málokdy se objevují současně a pacient je může pozorovat i mnoho let před nástupem typických symptomů. Mezi ty už patří výrazně pomalé pohyby a mluva, svalový třes i v klidovém stadiu, svalová ztuhlost projevující se i ve tváři a nestabilita. Obvykle příznaky postihují jen jednu stranu těla a později se k nim přidávají ještě deprese, potíže s pamětí a psychotické poruchy.

Fotografie: Freepik

Nemoc postupuje pomalu

Bohužel není dosud známo, jak k Parkinsonově chorobě dochází. Příčiny pravděpodobně souvisejí s genetickými faktory a poškozením nervového systému. Je způsobena pomalou a nevratnou degradací nervových buněk v mozku a postupuje zpravidla měsíce až roky. Pokud jsou narušeny neurony, je omezená i motorika člověka.

Počáteční období choroby se často zaměňuje s typickými známkami stárnutí. Pokud je v této době nemoc odhalena, jsou nasazeny léky, které propuknutí nemoci oddálí až o pět let. V pokročilejším období už pacient na léky reaguje méně a v poslední fázi už je odkázán výhradně na kolečkové křeslo. Doporučuje se nasadit stravu bohatou na vlákninu a snažit se o vhodnou fyzickou aktivitu.