Skladování pokrmů v ledničce má svá úskalí. Horké jídlo zde rozhodně nepatří

Fotografie: Yinan Chen / Creative Commons / Public Domain Dedication

Po uvaření je vhodné nechat pokrmy a hrnce vychladnout, než je dáte do lednice. Horké pokrmy by totiž mohly narušit teplotu v lednici.

Horké potraviny ani nápoje do lednice nepatří. Jedním z důvodů je fakt, že může dojít k poruše chladničky, která najednou musí pracovat mnohem intenzivněji. Druhým důvodem je to, že jídlo tak ztratí svoji nutriční hodnotu, což pochopitelně není vhodné. Vložení horkého jídla do ledničky navíc může přispět k růstu bakterií salmonely, které se mohou rozšířit na zbytek jídla v lednici a kontaminovat ho.

Má to svoje podmínky

Pokud jste netrpěliví a nechcete čekat, až jídlo zcela vychladne, můžete ho do lednice dát teplé. Musíte však v takovém případě dodržet hned několik podmínek. Vhodné je jídlo nejprve rozdělit na malé porce. Pokud ho rozdělíte hned na počátku, rychleji tak jednotlivé porce vychladnou. Nejenže ho tak můžete do lednice uklidit rychleji, ale i v lednici bude proces chlazení mnohem rychlejší.

Fotografie: Freepik

Vhodné není také nechávat uvařené jídlo déle než dvě hodiny mimo lednici. Potraviny, které byly vystavené vysoké teplotě, jsou totiž po uvaření mnohem náchylnější k bakteriím. A ty se kvůli nesprávnému skladování mohou velmi rychle rozmnožovat. Myslete na to zejména v teplých letních měsících, kdy obvykle dochází k otravám jídlem mnohem častěji než ve zbytku roku.

Nemusíte to poznat

Pokud necháte jídlo dlouho v teple na kuchyňské lince, nemusíte ani poznat, že je kontaminované. Ono totiž nemusí na první pohled nijak zapáchat. Dokonce může i zcela normálně chutnat a samozřejmě i hezky vypadat. A právě z toho důvodu je otrava jídlem opravdu zákeřná. Vůbec ji neočekáváte a ona na vás zaútočí v plné síle. A věřte, že to není opravdu nic příjemného.

Otrava se projevuje břišními křečemi, ale také zvracením nebo bolestmi hlavy. Můžete pocítit celkovou nevolnost a výjimečný není ani průjem, který trvá hned několik dní. Pokud budete zvracet, určitě se tomu nebraňte, tělo se tak přirozeně čistí od škodlivin, které se do něj dostaly. Pokud je váš stav vážný, měli byste raději dojet do nemocnice a nechat se vyšetřit. V nejvážnějších případech je nutná hospitalizace.

Zdroj: Gotowanie