Trend jménem japonská strava. Objevte tajemství dlouhověkosti a štíhlé postavy

Fotografie: Freepik

Japonská strava se rychle rozšířila po celém světě. Tato metoda hubnutí slibuje rychlý úbytek přebytečných kil spolu s pozitivním vlivem na celkové zdraví. Ještě aby ne, když pochází ze země, která je proslulá štíhlostí a dlouhověkostí svých obyvatel.

Na tom má svůj podíl pestrá strava, jejíž prospěšnost pro zdraví spočívá v sezónnosti a čerstvosti potravin. Od ostatních kuchyní se ta japonská odlišuje také způsobem přípravy pokrmů. Mezi ty se řadí zejména vaření a dušení v páře. Do tradičního japonského způsobu stravování naopak nepatří smažení, taktéž oleje se zde používá minimální množství. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na další důležitou vlastnost, která je pro kuchyni této asijské ostrovní země typická – velikost porcí. Ty jsou oproti zbytku světa nezvykle malé.

V čem tkví tajemství japonské stravy?

Důležitým bodem tohoto způsobu hubnutí je nastartování metabolismu. To je v tomto případě dosaženo konzumací správných potravin. V tomto ohledu je nutné dbát na dodržování jídelníčku, který se vyznačuje zejména zvýšením pitného režimu a vyřazením soli. Díky tomu nadbytečné kilogramy ze svého těla doslova vyplavíte.

Hlavními složkami této stravy jsou potraviny bohaté na bílkoviny. Výrazně omezeny jsou naopak položky obsahující větší množství tuků a sacharidů. Základem jídelníčku tedy jsou zejména ryby, kuřecí a hovězí maso, vejce, sýry mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Omezovat není nutné ani ovoce a zeleninu.

Fotografie: Pixabay

Během tohoto způsobu stravování můžete zapomenout na řadu dochucovadel, jako jsou cukr, sůl či koření. Ty nás totiž nutí jíst více, než je nutné k zasycení. Z důvodu vyššího obsahu těchto složek vynechejte uzeniny, pečivo, sušené ovoce či banány.

Úskalí tohoto způsobu stravování

Tento typ diety, jemuž je taktéž přezdíváno „Japonka“, může vést k dehydrataci. Proto je třeba dbát na zvýšený přísun tekutin, a to alespoň 2 litry denně. Jídelníček bývá předepisován na týden, během následujících dnů dochází k opakování daných receptů. Pro dosažení požadovaného výsledku je nutné vyvarovat se jakýchkoliv jiných potravin, jež nepatří mezi doporučené.

Fotografie: Pixabay

Ačkoliv jsou všechny doporučené potraviny snadno dostupné, je japonské stravě vytýkána její striktnost. Odborníci dále upozorňují, že k úbytku hmotnosti dochází v souvislosti s nízkým přísunem sacharidů, které představují důležitou složku potravy. Jejich omezením může dojít k nerovnováze v oblasti hormonální regulace metabolismu.

Kritici japonské stravy dále upozorňují na paradox týkající se jejího názvu. Většina potravin, které se na doporučeném jídelníčku objevuje, se v Japonsku nekonzumuje. Například mléčné výrobky se ve stravě tamních obyvatel neobjevují takřka vůbec. To stejné platí o mase – pro japonské stravování je typické to rybí, velké procento obyvatelstva však patří mezi vegetariány. Skutečná založena na zelenině, fermentovaných potravinách (tofu a tempeh) či obilovinách.

Namísto snídaně se v rámci jídelníčku objevuje černá káva. Snídaně je přitom odborníky považována za základní pilíř celého dne. Mnohé studie prokázaly, že lidé, kteří nesnídají, mají tendenci přibírat na váze. Navíc v Japonsku se černá káva nepije takřka vůbec, mezi typické nápoje patří matcha a zelený čaj.