Domácí levandulový olej vyřeší celou řadu neduhů. Vyrobit ho zvládne i začátečník

Fotografie: Freepik

Levanduli vám pravděpodobně nemusíme vůbec představovat, neboť tuto krásnou a voňavou rostlinku zná snad každý. Pravděpodobně jste se s ní setkali nebo jste jí použili, když vás trápily problémy s usínáním nebo jste měli nepříjemné noční můry. Tato rostlinka je opravdovým balzámem pro duši. Olej z levandule má ovšem mnohem více využití, které vám mohou pomoci překonat celou řadu nepříjemností.

Levandulový olej je bezpečný produkt, který si snadno vyrobíte sami doma. Je to velmi jednoduché a levné řešení. Pojďte tedy s námi zjistit, jak si takový olej vyrobit s pomocí 3 receptů. Jeho zázračné vlastnosti vám jistě přijdou vhod.

Seznamte se s levandulí

Než se začneme společně učit, jak se takový olej vyrábí, měli bychom o něm první něco vědět. Seznámíme se tedy s jeho složením a vlastnostmi. Lékařská levandule je rostlinka s intenzivním zápachem, který pravděpodobně pochází u Persie nebo Kanárských ostrovů. V současné době se pěstuje v mnoha zemích světa. Olej, který se z této fialové rostlinky získává, je jedním z nejbezpečnějších éterických olejů.

Prospěšná zdravá rostlinka

Olej obsahuje celou řadu prospěšných a zdravých látek. Díky obsahu takových látek má olej mnoho zdravotně prospěšných vlastností a účinků jako například antibakteriální, antiparazitické, fungicidní, analgetické a protizánětlivé. Kromě toho rozšiřuje krevní cévy a má antispasmodické vlastnosti. Rovněž u ní byly prokázány dezinfekční a antioxidační vlastnosti.

Každodenní péče o tělo

Levandulový olej je široce používaným prostředkem v každodenní péči o tělo, obličej a vlasy. Pomáhá také s léčbou mnoha onemocnění, jako například: zmírňuje infekce úst, krku, horních cest dýchacích a plic, snižuje zánět dutin a odstraňuje rýmu, zmírňuje bolesti hlavy, menstruační problémy, revmatické problémy, bolesti svalů a kloubů.

Posiluje imunitu a stimuluje tvorbu protilátek. Pomáhá při únavě a mentálním zatížení. Má uklidňující účinky, pomáhá spát a s depresí. Bojuje pro vším a lupům.

Zbavuje tělo celulitidy

Dále reguluje mazové žlázy, odstraňuje problém mastných vlasů, zabraňuje vypadávání vlasů a pomáhá při léčbě lupénky. Urychluje hojení ran a vředů. Má pozitivní vliv na záněty kůže, ekzémy, akné. Pomáhá tělu zbavit se jizev a strií. Snižuje otoky a ulevuje od popálenin. Zlepšuje krevní oběh a snižuje tlak.

Fotografie: Pixabay

Podporuje trávení, pomáhá při zácpě, plynatosti a také při průjmu a zvracení. Tlumí pocení nohou a stimuluje krev a lymfatický oběh. Odstraňuje celulitidu a působí proti stárnutí pokožky. Dokáže také odpuzovat komáry a můry.

Těhotné ženy nemohou

Levanduli je možné užívat interně i externě. Můžete si z ní udělat krém nebo pleťovou vodu. Používá se do koupelí, na masáže nebo na různé aromatické terapie. V současné době je také součástí mnoha jídel, dezertů nebo limonád.

Nedoporučuje se ovšem těhotným ženám, kvůli účinkům na endokrinní systém. Nejoblíbenější formou je výroba levandulového oleje. Můžete si ho koupit v obchodě nebo si ho udělat sami doma. Možností je spousta, vyberte si způsob, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Tři způsoby výroby

Prvním způsobem jeho horká infuze, ke které jsou zapotřebí čerstvé květiny, asi 250 g a 3 šálky základního oleje. Pro druhý způsob, studenou infuzi, budete potřebovat sušenou levanduli, základní olej a vitamin E. Třetí metodou je studená infuze po částečném vysušení rostlin. Je k tomu zapotřebí 24 polévkových lžic sušené levandule a 400 ml základního oleje.

Oleje se slívají do sklenic a uchovávají se na chladném a temném místě. Nezapomeňte, že doba skladování levandulového oleje je přibližně 6 měsíců. Potom začne ztrácet své zázračné vlastnosti. Vyzkoušejte si ho doma vyrobit sami, levně a rychle.